Slovník pojmů

Agregace

Pokud máte pevné připojení bez agregace, znamená to, že nesdílíte rychlost připojení s ostatními uživateli. Někdy se můžete setkat i s číselným vyjádřením - agregace 1:1 znamená, že jste jediným uživatelem (rychlost s nikým jiným nesdílíte). Naproti tomu např. agregace 1:5 znamená, že se o rychlost dělí pět uživatelů.

CA modul

CA modul je zařízení, které plně nahrazuje set-top-box. Vkládá se do CI slotu v televizoru. Součástí CA modulu je dekódovací karta, která zajistí přístup k zakódovaným kanálům nebo doplňkovým programovým nabídkám.

CI slot

CI slot je obdélníková zdířka v televizoru, do které se zasouvá CA modul, zařízení pro příjem zakódovaných digitálních stanic. Na televizorech bývá označen zkratkou "CI" nebo anglickým výrazem "Common Interface".

DDoS útok

DDoS útok (česky distribuované odepření služby, z anglického Distributed Denial of Service) je druh kybernetického útoku, při kterém útočník zahlcuje servery a další síťové prvky oběti obrovským množstvím dat. Servery pak nejsou dostupné pro ty uživatele, kteří server běžně využívají. To se může projevit např. nedostupností webových stránek oběti nebo výpadkem souvisejících služeb (nedostupnost internetového připojení, televizního signálu apod.).

I když útoky trvají jen pár vteřin nebo minut, často dokážou vyřadit síťové prvky z provozu i na několik hodin nebo dní. Motivy útočníků jsou různé – oslabení konkurenta, poškození dobrého jména oběti nebo zastrašování. Často se jedná i o bezdůvodné útoky.

Download

Přenos dat k uživateli, neboli rychlost stahování dat. Údaj se uvádí v megabitech za sekundu (Mbps).

DVB-C

DVB-C je celosvětově používaný standard pro kabelový digitální příjem televize. Zkratka vychází z anglického sousloví Digital Video Broadcasting - Cable.

DVB-T

DVB-T je starší standard pro příjem televizního signálu prostřednictvím pozemních vysílačů. Na území ČR již není využíván.

Zkratka vychází z anglického sousloví Digital Video Broadcasting - Terrestrial.

DVB-T2

Nový standard pozemního vysílání, který v roce 2020 nahradil standard DVB-T. Oproti standardu DVB-T pracuje s efektivnějším stylem komprese, díky kterému se snížuje datový tok. Do frekvenčního prostoru se tak vejde více kanálů nebo stejný počet kanálů, avšak v mnohem lepší kvalitě.

Gateway

Gateway je zařízení, díky kterému se v domácnosti můžete připojit k internetu na optické síti. Zapojuje se prostřednictvím optického vlákna do účastnické zásuvky a následně k němu datovým kabelem připojujeme počítač, notebook nebo Wi-Fi router. Některé gateway už v sobě mají funkci Wi-Fi routeru zabudovanou.

HbbTV

HbbTV (z anglického Hybrid Broadcast Broadband TV) je služba, která umožňuje u daného kanálu využít některé interaktivní funkce (např. Archiv, Videotéka apod.). Pro využívání HbbTV musí být televizor připojen k internetu, zároveň musí službu HbbTV podporovat.

Služba HbbTV je dostupná zákazníkům služby Digitální televize, kteří sledují televizi prostřednictvím CA modulu nebo přes přímé napojení na kabelovou zásuvku. Služba není dostupná těm zákazníkům, kteří sledují televizi prostřednictvím set-top-boxu.

Služba HbbTV je k dispozici na kanálech skupiny ČT, Nova a Prima. Obsah a funkčnost HbbTv jsou však výhradně záležitostí poskytovatele daného televizního kanálu.

IP adresa

IP adresa je číselné označení každého zařízení, které se připojuje do internetové sítě.

IPTV

IPTV je zkratka pro Televizi přes internetový protokol. Jedná se o standard vysílání, který pro přenos televizního signálu využívá internetové připojení.

Kabelový modem

Kabelový modem je zařízení, díky kterému se v domácnosti můžete připojit k internetu prostřednictvím sítě kabelové televize. Zapojuje se koaxiálním kabelem do účastnické zásuvky a následně k němu datovým kabelem připojujeme počítač, notebook nebo Wi-Fi router. Některé modemy už v sobě mají funkci Wi-Fi routeru zabudovanou.

LCN

LCN (z anglického Logical Channel Numbering) je funkce, díky které se kanály v televizoru seřadí dle přesně daného pořadí, které určuje poskytovatel televizní služby. Tato funkce je k dispozici i u naší služby Digitální televize (DVB-C standard).

Funkce LCN je součástí většiny novějších televizorů, u některých typů je možné ji povolit nebo zakázat (v nastavení televizoru – sekce Vyhledávání kanálů nebo Kanály). Informaci o dostupnosti funkce LCN najdete v uživatelské příručce vašeho televizoru.

Pokud funkci LCN povolíte, pořadí kanálů se aktualizuje automaticky dle poskytovatele televizní služby. Pokud funkci LCN zakážete, televizní kanály si můžete řadit sami a poskytovatel televizní služby vámi nastavené pořadí kanálů neovlivní. 

MAC adresa

MAC adresa je unikátní číslo, které je už samotným výrobcem přiřazeno každému síťovému zařízení. Najdete ji na zadní/spodní straně straně těch zařízení, která souvisí s internetovými službami (modem, gateway, IPTV set-top-box, Wi-Fi router apod.).

Malware

Malware je program, který je určený k vniknutí do zařízení uživatele (počítače, notebooku, tabletu, Wi-Fi routeru, mobilu apod.), který následně narušuje, zpomaluje nebo jinak negativně ovlivňuje jeho činnost.

Největší hrozbu představuje malware, který dokáže poškodit nebo zcela smazat uložená data. K nejznámějším typům malwaru patří počítačový vir, počítačový červ, trojský kůň, vyděračský a špehovací software nebo nechtěná obtěžující reklama. 

Phishing

Phishing je podvodná metoda, díky které se útočníci snaží získat osobní údaje uživatelů (nejen jméno, e-mail a telefon, ale v horším případě i čísla platebních karet nebo bankovních účtů). Šíří se podvodnými e-maily nebo falešnými stránkami, které často jeví podobnost se stránkami pravými. 

U těchto podvodných webových stránek je často patrný nátlak na uživatele v podobě časového limitu, během kterého musí být dotazník vyplněn, otázka zodpovězena apod. Útočníci se snaží zvýšit důvěryhodnost dotazníku i zobrazením loga různých společností a přidáním smyšlených komentářů fiktivních uživatelů.

Ping

Ping, neboli odezva, udává, za jak dlouho se signál přenese z jednoho zařízení na další. Ping se měří v milisekundách (ms). Čím nižší je hodnota ping, tím lepší a rychlejší je komunikace mezi zařízením (např. počítačem) a serverem.

Ideální hodnota se pohybuje mezi 0 až 50 ms. Hodnota odezvy se uvádí např. u modemů, důležitá je také pro hraní online her a videohovory, kde nízká hodnota zajišťuje plynulé hraní/hovor. Naopak vysoká hodnota zhoršuje třeba načtení webových stránek. Nejzásadnějším faktorem pro odezvu je rychlost a kvalita internetového připojení, dále pak vzdálenost nebo vytížení serveru.

Set-top-box

Set-top-box je zařízení pro příjem televizního signálu. Zapojuje se mezi anténu/televizní zásuvku a televizor. Dokáže příchozí televizní signál převést na takový, se kterým si již váš televizor poradí.

Upload

Přenos dat od uživatele, neboli rychlost odesílání dat. Údaj se uvádí v megabitech za sekundu (Mbps).

Veřejná IP adresa

Pokud je vašemu zařízení (počítači, notebooku) přidělena veřejná IP adresa, znamená to, že je toto zařízení v celé síti Internet viditelné a zjistitelné.

Na PC s veřejnou adresou se tedy můžete přihlásit odkudkoliv na světě a pracovat na něm, jako byste byli doma. Dálková správa se týká i tiskárny, kterou máte na takovýto počítač napojenou, IP kamer, routerů atd. Veřejnou adresu také využije každý, kdo pravidelně hraje online hry.

Nemusíte se však obávat, že by se takto dálkově mohl k vašim zařízením připojit kdokoliv, přístup je chráněn bezpečnostním heslem.

Wi-Fi router

Wi-Fi router je zařízení, které vám doma vytvoří bezdrátovou internetovou síť. Snadno se tak připojíte k internetu i na vašem mobilním telefonu nebo notebooku, aniž byste museli použít datový kabel. 

Wi-fi router se zapojuje přímo do přijímacího zařízení (kabelového modemu nebo gateway).

© 2022 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl