Úvod Podpora Měření rychlosti Měření rychlosti internetu

Měření rychlosti internetu

Jak správně měřit rychlost internetu?

Ověřujte rychlost připojení jen za předpokladu, že jsou splněny následující podmínky. V opačném případě nejsou výsledky přesné, a je nutné je považovat pouze za orientační.

Podmínky:

  • Počítač s moderním a správně nastaveným operačním systémem 
  • Připojení k modemu ethernetovým kabelem, nikoliv bezdrátově (Wi-Fi)
  • Zastavené všechny ostatní procesy, které mohou negativně ovlivnit výsledek testu (stahování, youtube, apod.)
  • Žádné další připojená zařízení k modemu (jiný počítač, televize, tablet, telefon)

Kde si mohu rychlost ověřit?

Pokud si chcete otestovat rychlost Vašeho připojení, doporučujeme použít naše měření rychlosti na adrese mereni.nej.cz, případně rychlost.nej.cz.

Testování rychlosti na veřejných serverech je rovněž možné, doporučit můžeme např. měření na stránce netmetr.cz, nebo speedtest.net.

Technický popis měření rychlosti internetu

Rychlost internetu jako takového nelze změřit. Při běžném měření rychlosti je možné změřit pouze rychlost datového spojení z bodu A do bodu B. Bod A je z pravidla váš počítač a bod B je server měření rychlosti někde v internetu. Vždy záleží na aktuálním vytížení nejen vlastního serveru měření rychlosti, všech částí trasy mezi Vámi a serverem, ale i na aktuálním vytížení Vašeho domácího routeru dalším počítačem, telefonem nebo tabletem.

Naměřená rychlost připojení pak odpovídá nejpomalější části v trase mezi body A a B. Nejčastěji je tím nejpomalejším článkem bezdrátové (Wi-Fi) připojení, či závada v počítači, kde problém způsobuje nevhodná konfigurace programů, nejčastěji pak více nainstalovaných antivirů najednou. Proto se doporučuje při měření rychlosti internetu provádět jej vždy na dostatečně výkonném počítači připojeném po kabelu přímo do internetu, či do modemu.

© 2021 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl