Úvod Blog Vše, co potřebujete vědět o set-top boxu: Co všechno umí a jak jej zapojit

Vše, co potřebujete vědět o set-top boxu: Co všechno umí a jak jej zapojit

20.10.2021

Set-top box od Nej.cz

Set-top box je šikovné přídavné zařízení k televizi, které je v některých případech nezbytné pro její sledování. Nej.cz vám prozradí, k čemu tahle malá krabička slouží, kdy ji potřebujete a jak ji správně zapojit, aby vám televize fungovala.

Nej.cz, oblíbený poskytovatel super rychlého internetu, IPTV i kabelové televize, mobilních a dalších služeb vám poradí, jak set-top box správně nastavit, jaké funkce běžně obsahuje a co dělat, když si nevíte rady. Pokud set-top box teprve pořizujete, přečtěte si, jak jej správně zapojit.

Co je set-top box?

Set-top box je přístroj, který se v mnoha českých domácnostech zabydlel při přechodu z analogového na digitální pozemní vysílání, konkrétně na jeho nový formát DVB-T2 s kódováním HEVC (H.265). Dekóduje obraz a zvuk a předkládá je starší televizi ve srozumitelné podobě.

Nepotřebujete jej, pokud máte kabelovou, satelitní či moderní chytrou televizi s podporou DVB-T2 či IPTV, například NejTV, vedenou přes pevnou linku či optický kabel. Toto přídavné zařízení je mnohem levnější, než nákup nové televize: základní model pořídíte do tisíce korun.

Co umí moderní set-top boxy

Každý set-top box dekóduje obraz a zvuk ve formátu DVB-T2 a tím zajišťuje fungování starší televize. Moderní set-top boxy kupříkladu umí televizi zajistit podporu více programů i nových standardů nebo zvýšit kvalitu obrazu. Jednou z užitečných funkcí je EPG, elektronický programový průvodce, představující digitální podobu tištěného televizního programu. Užitečné jsou i USB porty, které vám dovolí k set-top boxu připojit externí úložiště nebo přehrávat videa i fotky například z vašeho počítače, telefonu či z flash disku.

Spojení set-top boxu s internetem vám dovolí přistupovat k dalšímu obsahu, který se skrývá pod červeným tlačítkem vašeho ovladače. Tlačítko vás přenese do archivů různých televizních kanálů, otevře prohlížeč i další aplikace. Set-top box s touto funkcí vaši televizi vlastně povýší na chytrou.

Tyto přístroje často umí i nahrávat obsah. Set-top boxy s dvojitým tunerem zvládnou nahrávat i jiný pořad, než který právě sledujete.

Jak připojit a naladit set-top box a kde k němu najít manuál?

Set-top box nejdříve připojte koaxiálním kabelem do anténní zásuvky, který na set-top boxu patří do zdířky IN nebo INPUT. Následně jej spojte s televizí přes HDMI nebo SCART kabel a zapojte napájecí kabel do zásuvky. Způsob zapojení se může lišit podle typu vašeho set-top boxu, podrobnosti najdete v uživatelské příručce.

Po zapojení přichází další krok: naladění set-top boxu. Při zapnutí televize by se vám tato možnost měla hned objevit na obrazovce. Pokud ne, zkuste stisknout tlačítko menu, případně nahlédněte do návodu.

Potřebujete detailní informace k nastavení vašeho zařízení? Nakoukněte do sekce Manuály na webu Nej.cz, kde si můžete prohlédnout a stáhnout konkrétní návod v závislosti na typu vašeho set-top boxu. V této sekci najdete manuály k set-top boxům Albis SceneGate 8073, Globo HD XC2_3, Globo SD XC80 a k zapojení a ovládání set-top boxu k NejTV SML 5050. Potřebujete-li návod k jinému set-top boxu, zadejte přesný typ vašeho přístroje do Googlu.

V tomto článku vám Nej.cz vysvětlilo význam set-top boxu, poradilo, kdy jej potřebujete a jaké funkce od něj můžete očekávat. Chcete mít tu nejbohatší nabídku vysílaných kanálů? Přejděte na NejTV, IP televizi s unikátním systémem kreditů, díky nimž si zvolíte přesně ty kanály, které chcete sledovat. Set-top box vám Nej.cz zapůjčí ke službě. NejTV můžete výhodně kombinovat i s nejnovějšími mobilními tarify a dalšími Nej službami.

© 2023 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl