Úvod Blog Jak doma umístit Wi-Fi router, abyste měli stále silný signál

Jak doma umístit Wi-Fi router, abyste měli stále silný signál

17.05.2023

Pořídili jste si domů rychlý internet a chcete ze své Wi-Fi vyždímat maximum? Aby vaše bezdrátové připojení šlapalo na plné obrátky a rychleji než sousedům, je důležité správně umístit Wi-Fi router. Poradíme vám, kam ho v domácnosti dát nebo jak prodloužit signál Wi-Fi, když bydlíte ve vícepatrovém domě.

Ať už se doma bezdrátově připojujete z počítače, mobilu či tabletu, základem pro svižné surfování je dostatečný Wi-Fi signál. Víte, že o jeho síle z velké části rozhoduje to, kam a jak router umístíte?

Wi-Fi router

Dejte router co nejblíž k počítači, případně doprostřed domácnosti

Do předsíně? Nebo radši do obýváku či dětského pokoje? Když se rozhodujete, kam umístit Wi-Fi router, vezměte v úvahu, ve které místnosti nejčastěji pracujete s počítačem/notebookem. Tato zařízení potřebují co nejsilnější signál a zároveň na nich nejspíš trávíte hodně času, takže by měla být k routeru co nejblíž.

Pokud bydlíte ve větší domácnosti (například studentské byty), kde se v každé místnosti někdo potřebujete připojit k Wi-Fi, doporučujeme router umístit zhruba doprostřed bytu.

Bydlíte-li v rodinném domě, je vhodné mít pro každé patro samostatný Wi-Fi router.

Nedávejte router do skříně

Jestliže jste pro Wi-Fi router v domácnosti našli ideální místo, máte z velké části vyhráno. O síle signálu Wi-Fi ale rozhodují i jiné faktory – například předměty a materiály, které stojí routeru v cestě.

Takových předmětů by mělo být co nejméně, proto routeru umožněte, aby „volně dýchal“ a nezavírejte ho do skříně, ani jej nestrkejte za poličky nebo za radiátor a jiné kovové překážky.

Přes zeď se Wi-Fi signál šíří hůř

Sílu signálu zeslabují také zdi. Zatímco Wi-Fi využívající frekvenci 2,4 GHz si s šířením signálu přes zdi poradí poměrně snadno, v případě 5 GHz už je to o něco horší. Platí, že čím více zdí stojí mezi Wi-Fi routerem a koncovým zařízením, tím slabší signál Wi-Fi budete mít

Usilujte ale o to, aby vaše Wi-Fi překonávala po cestě k počítači či mobilu co nejméně zděných překážek.

Nedávejte router k mikrovlnce

Chyba, kterou určitě dělá řada vašich sousedů, ale vy se jí snadno vyhnete. Wi-Fi routery nemají kromě jiných překážek rády mikrovlnky, ledničky a další spotřebiče, ty totiž vyzařují elektromagnetické záření. Ideálně tedy router neumisťujte v blízkosti těchto zařízení.

Wi-Fi domácnost

Jak vylepšit sílu signálu Wi-Fi? Nasměrujte správně antény

Většina routerů využívá tzv. všesměrové antény, které šíří signál v kruhovém tvaru (trochu to připomíná koblihu nasazenou na anténě), což zajišťuje dosah Wi-Fi na všechny strany. Abyste však signál měli co nejlepší, je potřeba antény správně nasměrovat.

V případě routerů se 4 anténami, které si pořídíte také u Nej.cz, by měly být dvě antény nasměrované kolmo k routeru a dvě nahnuté v úhlu 45°. Chybu neuděláte ani v případě, že kolmo k routeru nasměrujete všechny antény. To ovšem platí pro byty – pokud bydlíte ve vícepatrovém domě, je ideální jednu z antén natočit horizontálně.

Tímto nastavením vylepšíte signál Wi-Fi jak v místnosti, kde se router nachází, tak ve zbytku domácnosti.

Ve velkých domácnostech pomohou dva routery nebo Wi-Fi extender

Bydlíte-li ve vícepatrovém domě nebo velkém bytě s mnoha místnostmi, možná vám nebude stačit silný router ani jeho správné umístění. Pro tyto případy doporučujeme pro každé patro samostatný router. Jednotlivé routery je pak potřeba navzájem propojit kabelem.

Nemáte-li jinou možnost, existuje vychytávka jménem Wi-Fi extender (Wi-Fi opakovač).

Jedná se o malé zařízení, které prodlužuje dosah Wi-Fi tam, kde už signál nedosáhne. Když je například router umístěn v přízemí domu, extender se postará o šíření do prvního či druhého patra. Zprovoznění Wi-Fi opakovače je poměrně snadné, zvládnete ho i sami. Jeho využití bohužel způsobuje snížení přenosové rychlosti Wi-Fi, a to až na polovinu.

Co můžete připojit kabelem, připojte kabelem

Ať už máte doma jakkoliv silnou Wi-Fi, kvalitu a rychlost připojení přes ethernetový (síťový) kabel nic nenahradí. Snažte se tedy pomocí kabelu k internetu připojit všechna zařízení, u kterých je to možné – od PC až třeba po chytrou televizi. Zároveň díky tomu budete mít dostatečně silný signál pro mobilní zařízení (mobily a tablety). 

Pokud vás napadají otázky k umístění routeru v domácnosti, případně jakékoliv další technické dotazy, neváhejte se nás zeptat. Rádi vám poradíme na e-mailu technicka.podpora@nej.cz, nebo na zákaznické lince 488 999 488.

© 2023 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl