Úvod Blog Užijte si sledování televize naplno aneb Jak ideálně nastavit obraz?

Užijte si sledování televize naplno aneb Jak ideálně nastavit obraz?

Jak zlepšit domácí zážitek z vašich oblíbených filmů, seriálů, dokumentů i sportovních přenosů? Přečtěte si tyto jednoduché kroky, které vám pomohou správně nastavit televizi.

Pro příjemné sledování televize nepotřebujete nakupovat žádné speciální vybavení. Klíčem k lepšímu prožitku je správné nastavení obrazu s ohledem na světelné podmínky v místnosti i vaše preference. Přečtěte si tyto tipy Nej.cz, jak upravit televizní obraz tak, aby vypadal co nejvíce realisticky.

Režim obrazu (picture mode)

Celé nastavování začněte volbou režimu obrazu (picture mode). Ten má největší vliv na celkovou kvalitu obrazu, protože ovládá spoustu dílčích nastavení. Pokud jste toto nastavení nikdy neměnili, nejspíš je obraz v původním režimu, který nemusí být ideální pro dlouhodobé sledování televize.

Vyzkoušejte například režimy Kino (Cinema), Film (Movie) nebo Kalibrovaný (Calibrated) a uvidíte, ve kterém z nich se vám bude televize nejlépe sledovat.

Podsvícení obrazovky (backlight)

Stále to není ono? Přesuňte se k nastavení intenzity podsvícení (v angličtině často backlight či OLED light). Tuto hodnotu upravujete na škále nebo v rámci několika stupňů. Intenzitu podsvícení obrazovky volte podle svých preferencí i podle osvětlení místnosti – ve světlejší místnosti volte vyšší hodnotu podsvícení, a naopak. Čím intenzivnější podsvícení ale zvolíte, tím víc energie televize spotřebovává.

Kontrast a jas (contrast, brightness)

Nastavením kontrastu (contrast) ovlivňujete, jak světlé budou nejsvětlejší části obrazu. Příliš vysoký kontrast vymaže detaily mraků, sněhu a jiných světlých objektů, při nízkém kontrastu bude obraz vypadat ploše a nevýrazně.

Jasem (brightness) naopak kontrolujete nejtmavší části obrazu. Příliš vysoký jas způsobí plochost obrazu, příliš nízký vymaže detaily ze stínů a všech tmavých oblastí. Konečné nastavení opět záleží na vašich preferencích. Pozorujte nejtmavší a nejsvětlejší části obrazu a upravujte nastavení jasu a kontrastu dokud nebudou stíny dostatečně temné a světlé objekty zase správně prokreslné a zároveň neztratí strukturu a detaily.

Ostrost (sharpness)

Toto nastavení nezlepšuje celkovou ostrost obrazu, ale zostřuje jednotlivé hrany. Příliš vysoká ostrost maže detaily a přidává záři – auru – okolo linií. Takový obraz vypadá nevěrohodně a uměle. Při nastavování ostrosti ji snižte na minimum a poté ji zvyšujte až do chvíle, kdy bude obraz vypadat co nejvěrněji. Všímejte si hran a jiných linií, textur oblečení, vlasů či vrásek ve tvářích.

Nastavení barev a jejich teploty (color, color temperature)

Různé možnosti nastavení barev a jejich teploty vám pomohou upravit sytost barev a celkové ladění obrazu. Příliš syté barvy vedou k nerealisticky vypadajícím objektům, příliš bledé zase obraz promění v černobílý.

Teplota barev ovlivňuje jak teple či studeně obraz vypadá. Tímto nastavením posouváte barevnou škálu mezi teplou (červená) a studenou barvou (modrá). Realističtější jsou odstíny bližší k teplým barvám, protože tak lidské obličeje vypadají přirozeněji. Je-li obraz příliš do červena, posuňte nastavení blíž k chladným odstínům.

Režim obrazu, podsvícení obrazovky, kontrast, jas, ostrost, barvy a jejich teplota – to jsou základní nastavení, jimiž můžete výrazně ovlivnit kvalitu obrazu své domácí televize. Začněte úpravou režimu obrazu a v novém nastavení televizi sledujte několik dní, než se pustíte do dalších změn. S těmito užitečnými tipy od Nej.cz obraz nastavíte dokonale.


Mohlo by vás zajímat

Jak změnit heslo na Wi-Fi aneb usnadněte život sobě i všem okolo
10. 10. 2023

Jak změnit heslo na Wi-Fi aneb usnadněte život sobě i všem okolo

Když si pořídíte nový router, většinou budete mít od jeho výrobce automaticky přednastavené heslo Wi-Fi. Bývá sice bezpečné, ale na druhou stranou komplikované a těžko zapamatovatelné. Ukážeme vám tedy, jak heslo domácí Wi-Fi změnit na vlastní....

Přečíst celý článek

Jak zjistit, která rychlost internetu je ideální pro vaši domácnost?
14. 9. 2023

Jak zjistit, která rychlost internetu je ideální pro vaši domácnost?

Když si domů pořizujete internetové připojení, měli byste kromě řady jiných faktorů dobře zvážit také jeho rychlost. Díky tomu se vám nestane, že rychlost vybraného tarifu nebude stačit vašim potřebám, nebo že ji naopak vůbec...

Přečíst celý článek

Návod: Jak správně měřit rychlost internetu
17. 8. 2023

Návod: Jak správně měřit rychlost internetu

Věděli jste, že změřit rychlost internetu zvládne během chvilky i laik? Sepsali jsme pro vás návod, jak postupovat, abyste naměřili správné hodnoty. Poradíme vám také, které online nástroje k testu internetové rychlosti využít. Je možné, že jste doposud nepotřebovali rychlost internetu změřit. Jeden ale nikdy...

Přečíst celý článek

© 2024 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl