Úvod Blog Šťastné, veselé a online!

Šťastné, veselé a online!

Šťastné, veselé a online!

Vánoce, Vánoce přicházejí… a s nimi i řada lidových zvyků a tradic. K nejčastějším z nich patří zdobení vánočního stromku, posílání přání, zpívání koled, pečení cukroví a samozřejmě kupování vánočních dárků. Byly tady ale tyto tradice od začátku? Zasáhl do jejich dodržování rozvoj internetu a technologií obecně?

Trocha historie neuškodí

Technologie ovlivnily Vánoce poprvé v 19. století, což je dlouhá doba od první zmínky o křesťanském slavení Vánoc, které pochází z 2. století. Když byl v 19. století vynalezen telegraf a telefon bylo najednou možné popřát hezké svátky i na druhý konec světa. Na konci 20. a ve 21. století došlo k ještě většímu nárůstu rozvoje technologií, především televize a internetu. Díky internetu dnes můžeme sedět u štědrovečerní večeře s kýmkoliv na světe, i když jen virtuálně.

Vánoční pohlednice

Vánoční pohledy známe zhruba od poloviny 19. století. Existovaly už ty papírové, ale s oblibou si je lidé doma vyráběli, zdobili vlastními malůvkami. Rodině a přátelům je většinou nosili osobně. Dovedete si tuto tradici představit dnes?

Vánoční pohlednice dnes vyrábějí především děti, které chtějí potěšit rodiče netradičním dárečkem. Jenže statistika je neúprosná – v dnešní době na jedno papírové přání připadá až 200 elektronických. I sociální sítě nabízí spoustu tematických rámečků a předpřipravených přání. Oblíbená jsou i video přání, kdy do programů na tvorbu tematických videí vložíme fotku obličeje a rázem je na světě vtipné přání, které ihned můžeme poslat svým známým.

Kolik koled znáte?

Koledy, jak je známe dnes, se poprvé objevily v 15. století. Dříve tyto písně lidé zpívali v kostele nebo doma u vánočního stromečku s rodinou. V dnešní době je zcela běžné zasednout ke štědrovečernímu stolu a poslouchat koledy na mobilu nebo jiném zařízení. Hezké ale je, že se koledy nesnažíme odít do hávu současné moderní hudby, ale posloucháme stále ty tradiční.

Dárky nosí Ježíšek

Naprostá většina Čechů se shodne na tom, že dárky nosí Ježíšek. Dárky samotné se ale součástí Vánoce staly až v 19. století. V té době je lidé vlastnoručně vyráběli. Později se obstarávaly v obchodech. No a dnes… čím dál tím více lidí jen párkrát klinkne myší a dárky objedná online.

Vánoce a televize

Zhruba od poloviny 20. století je předvánoční a vánoční období spojeno se sledováním televize. Když se vysloví Vánoce a televize, určitě si mnozí představí, jak sedí v teplých ponožkách u rozsvíceného stromečku a sleduje oblíbenou pohádku. Nebo naopak si někteří vybaví spíše větu typu: „Rychle dojezte večeři, za dvě minuty začíná pohádka.“ Potěšíme vás, dnes si štědrovečerní večeři můžete v klidu dojíst a pohádku si pustit třeba o dvě hodiny později. Jak je to možné? Díky vymoženosti jménem IPTV neboli televize přes internetový protokol, ta naše se jmenuje NejTV.

Jak to ale bylo ještě před vynálezem televize? Za zmínku stojí vánoční příběh napsaný v 19. století Charlesem Dickensem. Jedná se o povídku Vánoční koleda, která jako první kniha mezi lidmi šířila pravého ducha Vánoc. Sehrála velkou roli v představení Vánoc jako svátku, který klade důraz na rodinu, dobrou vůli, štědrost a soucit a ovlivnila jejich podobu v západní kultuře. Důkazem toho je, že se povídka dočkala několika filmových zpracování a patří k oblíbeným vánočním filmům.

Vánoce budoucnosti

Jak oblíbené svátky roku ovlivní technologická budoucnost? Nějaké vlaštovky už přiletěly – vývoj naznačuje, že si v budoucnu budeme vánoční pozdravy posílat jako hologramy. S vánočními přípravami by nám mohli pomáhat roboti. Digitální dron mohl donést vybrané dárky až pod vánoční stromeček. A dost možné je, že vzniknou 3D tiskárny, které za nás „upečou“ cukroví.

Poselství na závěr

Technologie bezesporu dokážou spoustu věcí usnadnit. Ale přece jen jsou Vánoce svátky klidu a míru a času stráveného se svými nejbližšími. Za poslední dva roky, kdy i sváteční čas ovlivnil koronavirus, dostalo online setkávání nový rozměr. Předtím by nejspíše všichni řekli důrazné „ne“ virtuálnímu styku, ale nakonec „potkávání“ se online zachránilo nejedny Vánoce. Důležité je přeci udržovat mezi námi pravého ducha Vánoc, třeba i online. Tak šťastné a veselé! 


Mohlo by vás zajímat

Jak změnit heslo na Wi-Fi aneb usnadněte život sobě i všem okolo
10. 10. 2023

Jak změnit heslo na Wi-Fi aneb usnadněte život sobě i všem okolo

Když si pořídíte nový router, většinou budete mít od jeho výrobce automaticky přednastavené heslo Wi-Fi. Bývá sice bezpečné, ale na druhou stranou komplikované a těžko zapamatovatelné. Ukážeme vám tedy, jak heslo domácí Wi-Fi změnit na vlastní....

Přečíst celý článek

Jak zjistit, která rychlost internetu je ideální pro vaši domácnost?
14. 9. 2023

Jak zjistit, která rychlost internetu je ideální pro vaši domácnost?

Když si domů pořizujete internetové připojení, měli byste kromě řady jiných faktorů dobře zvážit také jeho rychlost. Díky tomu se vám nestane, že rychlost vybraného tarifu nebude stačit vašim potřebám, nebo že ji naopak vůbec...

Přečíst celý článek

Návod: Jak správně měřit rychlost internetu
17. 8. 2023

Návod: Jak správně měřit rychlost internetu

Věděli jste, že změřit rychlost internetu zvládne během chvilky i laik? Sepsali jsme pro vás návod, jak postupovat, abyste naměřili správné hodnoty. Poradíme vám také, které online nástroje k testu internetové rychlosti využít. Je možné, že jste doposud nepotřebovali rychlost internetu změřit. Jeden ale nikdy...

Přečíst celý článek

© 2024 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl