Úvod Blog Sledování televize a zrak

Sledování televize a zrak

Televize a zrak: Jak se obrazovky vyvíjely a opravdu škodí očím?

Televize a zrak

Od svého vzniku urazily televize dlouhou cestu. Jak se technologie vyvíjela a kde se vzalo tvrzení, že televize ničí zrak?

Možná pocházíte z generace, která ještě zažila malé černobílé obrazovky, u nichž se scházely celé rodiny. A pokud ne, pravděpodobně pamatujete objemnou krabici, skrývající modernější barevnou obrazovku. Jak se televize vyvíjely? A opravdu poškozují zrak?

První televize

Úplně první, malá černobílá bedýnka, spatřila světlo světa 28. března 1928. Postupem času se televize zdokonalovala, obrazovka se zvětšovala a rozlišení se zvyšovalo. Televize byly čím dál méně objemné, až dosáhly dnešní ploché podoby. S postupným zlepšováním obrazovek se stalo její sledování pohodlnějším a méně náročným pro oči.

Plazmové televize, LCD a LED

Plazmové televize se řadí chronologicky ještě před ty s označením LCD a LED. Dnes se jedná o překonanou technologii, jejíž nevýhodou byla nejen vysoká spotřeba energie. Často totiž docházelo k nežádoucímu vypálení obrazu. Ten poté zůstával na televizi v podobě souvisle zbarvených oblastí a při jejím sledování zhoršoval kvalitu obrazu.

Následně se na trhu objevila LCD technologie. LCD televize patřily k nejoblíbenějším až do nástupu LED, převládajících v současné době. Od LCD se LED televize liší typem podsvícení – zvládá větší kontrasty a temnější černou, takže kvalita výsledného obrazu je podstatně vyšší.

Televize ničí oči? GE a vadná výrobní série

A odkud vůbec pochází tvrzení, že sledování televize ničí oči?

V 60. letech minulého století oznámila společnost GE, že jedna výrobní řada jejich televizí vydává nadměrné množství rentgenového záření, které by mohlo trvale poškozovat zrak diváků. Ačkoliv odborné autority následně potvrdily, že ve většině případů k žádným očním problémům nedošlo, bylo vydáno doporučení, aby diváci (a hlavně děti, které rády sedávaly na zemi blízko obrazovky) seděli od televize pro jistotu o něco dále.

Historická TV

Problém byl v další výrobní sérii napraven, ale v hlavách spotřebitelů už informace o potenciálním nebezpečí zůstala.

Následky sledování televize a modré světlo obrazovek

Ačkoliv sledování televize většinou nezpůsobuje žádné dlouhodobé následky, špatné osvětlení okolí nebo dlouhé sledování obrazovky bez přestávek může u citlivějších jedinců vést k bolestem hlavy, rozmazanému vidění nebo špatnému usínání. To stejné platí také pro obrazovky počítačů nebo mobilních telefonů.

Televize (i monitor počítače či displej telefonu) vyzařuje modré světlo, které způsobuje popsané problémy. Sledování obrazovky dlouho do noci může vést také k problémům s usínáním: modré světlo blokuje produkci hormonu melatoninu, připravujícího tělo ke spánku. Pozdě večer je proto lepší se věnovat jiné aktivitě, třeba čtení knížky.

Čtenář

Se sledováním televize souvisí také oční únava, vedoucí k syndromu suchého oka. Ten se projevuje pálením očí, zhoršeným viděním a dalšími nepříjemnými pocity. Nejedná se ale o trvalý stav a dá se efektivně zmírnit častými pauzami během sledování televize, vhodnými očními kapkami a pořízením brýlí, filtrujících modré světlo.

Sedíte blízko obrazovky? Možná máte potíže, o kterých nevíte

Pokud vy nebo vaše dítě rádi sedáváte blízko televize, možná trpíte krátkozrakostí. Neexistuje žádný vědecký důkaz, že by tento stav způsobovala televize – nejspíše jen nemáte diagnostikovaný již existující problém. V takovém případě se vydejte k lékaři, který případnou diagnózu potvrdí či vyvrátí.

S moderními televizemi se nemusíte bát o svůj zrak. Stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel: správné nastavení kontrastu, vhodné osvětlení místnosti, případné pořízení brýlí blokujících modré záření a pravidelné pauzy při sledování obrazovky.


Mohlo by vás zajímat

Jak změnit heslo na Wi-Fi aneb usnadněte život sobě i všem okolo
10. 10. 2023

Jak změnit heslo na Wi-Fi aneb usnadněte život sobě i všem okolo

Když si pořídíte nový router, většinou budete mít od jeho výrobce automaticky přednastavené heslo Wi-Fi. Bývá sice bezpečné, ale na druhou stranou komplikované a těžko zapamatovatelné. Ukážeme vám tedy, jak heslo domácí Wi-Fi změnit na vlastní....

Přečíst celý článek

Jak zjistit, která rychlost internetu je ideální pro vaši domácnost?
14. 9. 2023

Jak zjistit, která rychlost internetu je ideální pro vaši domácnost?

Když si domů pořizujete internetové připojení, měli byste kromě řady jiných faktorů dobře zvážit také jeho rychlost. Díky tomu se vám nestane, že rychlost vybraného tarifu nebude stačit vašim potřebám, nebo že ji naopak vůbec...

Přečíst celý článek

Návod: Jak správně měřit rychlost internetu
17. 8. 2023

Návod: Jak správně měřit rychlost internetu

Věděli jste, že změřit rychlost internetu zvládne během chvilky i laik? Sepsali jsme pro vás návod, jak postupovat, abyste naměřili správné hodnoty. Poradíme vám také, které online nástroje k testu internetové rychlosti využít. Je možné, že jste doposud nepotřebovali rychlost internetu změřit. Jeden ale nikdy...

Přečíst celý článek

© 2024 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl