Úvod Blog Průvodce digitálními signály. Znáte je všechny včetně jejich modifikací?

Průvodce digitálními signály. Znáte je všechny včetně jejich modifikací?

Průvodce digi signály

Zkratky, zkratky a zase zkratky... takový je první dojem z mnoha různých typů televizního signálu. Co všechna ta písmenka znamenají a jaké jsou mezi jednotlivými vysíláními rozdíly? Vydejte se s námi na cestu do říše digitálních signálů.

Moderní digitální televizní signál se dělí do 4 základních kategorií. Jako divák si vybíráte takový typ vysílání, který je u vás dostupný a vaše televize jej zvládá přijímat. Jak se mezi sebou jednotlivé typy signálu liší?

Televizní babičky

Pamatujete analogové televize, které vypadaly jako neforemné krabice? Digitální televize je nástupcem této televizní babičky. V průběhu času se signál postupně vyvíjí a vysílání se stále vylepšuje, a proto se může zdát, že jsou dnešní možnosti nepřehledné. Digitální televizní signál se dělí do čtyř hlavních podtypů, z nichž tři zahrnují vždy po dvou generacích standardu.

Současnost i budoucnost v jednom: Digitální televize přes IP (IPTV)

Digitální televize, šířená přes internet s využitím IP protokolu – to je IPTV. Jedná se o moderního nástupce kabelové televize s přidanou hodnotou. Ta má podobu obsahu na vyžádání, možnosti pozastavení sledovaného obsahu, ukládání oblíbených pořadů, sledování obsahu v reálném čase i přístup k již odvysílanému programu.

Digitální TV a data

 

Součástí IPTV bývají také placené videotéky a videopůjčovny, s nimiž získáváte přístup k nejnovějším filmům i seriálům a řadu dalších benefitů.

Víte, že…

…propracovanou internetovou televizí disponuje poskytoval Nej.cz? Nejen, že u něj najdete celou řadu programů – včetně HBO – ale navíc si všechny pořady můžete i nahrávat a pak zpětně přehrávat, což oceníte především v případě, kdy jedete na dovolenou do zahraničí. To vše v přehledné nabídce s intuitivním ovládáním.

DVB-C/DVB-C2: Spousta programů v kvalitním balení

Kabelová digitální televize se přenáší kabelovou sítí (bez využití antény) a nabízí také doplňkové služby, jako například placené kanály. DVB-C2 je nástupcem původního standardu DVB-C. Díky úpravám, jako je efektivnější kódování signálu, nabízí DVB-C2 větší množství kanálů a dosahuje vyšší kvality vysílaného obsahu.

Víte, že…

…spoustu kanálů kabelové televize poskytuje Nej.cz? Konkrétně se jedná o více než 150 programů v digitální kvalitě.

 

DVB-T/DVB-T2: Vzhůru do současnosti

Pozemní digitální televize je nástupcem původního analogového vysílání. Poznáte ji podle zkratek DVB-T a DVB-T2. Příjem probíhá pomocí antény. Toto vysílání běžně používá pásmo dříve obsazené analogovou televizí.

DVB-T2 je nástupcem DVB-T standardu. Při přechodu z DVB-T na DVB-T2 potřebujete vhodnou televizi nebo set-top-box s podporou DVB-T2. Výhodou DVB-T2 oproti jeho předchůdci je používání modernějších typů komprese signálu. To umožňuje dosáhnout například vyšší kvality přenosu (HD). A novější verze standardu je připravená i na 4K rozlišení (Ultra HD), které se postupně začíná rozšiřovat.

Tam, kde pozemní vysílání selže… Satelitní televize typu DVB-S/DVB-S2

Satelitní digitální televize má své místo hlavně v oblastech se špatnými podmínkami pro příjem pozemního signálu. Technologie využívá systému družic k distribuci signálu a pro jeho příjem slouží typická parabola.

Satelitní televize DVB-S

U satelitní digitální televize počítejte s vyšší pořizovací cenou i vyššími měsíčními náklady oproti té pozemní. U každého satelitního vysílání, na rozdíl od DVB-T, platíte měsíční poplatek poskytovateli. Jeho výše se odvíjí od zvolené nabídky kanálů. Zaplatíte také za odbornou instalaci paraboly a aktivaci vysílání. Tento typ vysílání je navíc náchylnější na rozmary počasí.

Standard DVB-S2 je nástupcem DVB-S. Oproti svému předchůdci nabízí kvalitnější signál a používá pokročilejší metody komprese. Divák se díky modernizaci standardu může těšit i na HD kanály. Stačí jen mít televizi, která zvládá modernizovanou verzi standardu.

Modernizované formáty digitálního vysílání přinesly do českých domácností bohatší programovou nabídku v lepší kvalitě. I proto si dnes to své vysílání vybere opravdu každý – ať už podle vlastních nároků nebo v závislosti na nabídce dané lokality.


Mohlo by vás zajímat

Jak změnit heslo na Wi-Fi aneb usnadněte život sobě i všem okolo
10. 10. 2023

Jak změnit heslo na Wi-Fi aneb usnadněte život sobě i všem okolo

Když si pořídíte nový router, většinou budete mít od jeho výrobce automaticky přednastavené heslo Wi-Fi. Bývá sice bezpečné, ale na druhou stranou komplikované a těžko zapamatovatelné. Ukážeme vám tedy, jak heslo domácí Wi-Fi změnit na vlastní....

Přečíst celý článek

Jak zjistit, která rychlost internetu je ideální pro vaši domácnost?
14. 9. 2023

Jak zjistit, která rychlost internetu je ideální pro vaši domácnost?

Když si domů pořizujete internetové připojení, měli byste kromě řady jiných faktorů dobře zvážit také jeho rychlost. Díky tomu se vám nestane, že rychlost vybraného tarifu nebude stačit vašim potřebám, nebo že ji naopak vůbec...

Přečíst celý článek

Návod: Jak správně měřit rychlost internetu
17. 8. 2023

Návod: Jak správně měřit rychlost internetu

Věděli jste, že změřit rychlost internetu zvládne během chvilky i laik? Sepsali jsme pro vás návod, jak postupovat, abyste naměřili správné hodnoty. Poradíme vám také, které online nástroje k testu internetové rychlosti využít. Je možné, že jste doposud nepotřebovali rychlost internetu změřit. Jeden ale nikdy...

Přečíst celý článek

© 2024 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl