Úvod Blog Průvodce digitálními signály. Znáte je všechny včetně jejich modifikací?

Průvodce digitálními signály. Znáte je všechny včetně jejich modifikací?

13.07.2020

Zkratky, zkratky a zase zkratky... takový je první dojem z mnoha různých typů televizního signálu. Co všechna ta písmenka znamenají a jaké jsou mezi jednotlivými vysíláními rozdíly? Vydejte se s námi na cestu do říše digitálních signálů.

Moderní digitální televizní signál se dělí do 4 základních kategorií. Jako divák si vybíráte takový typ vysílání, který je u vás dostupný a vaše televize jej zvládá přijímat. Jak se mezi sebou jednotlivé typy signálu liší?

Televizní babičky

Pamatujete analogové televize, které vypadaly jako neforemné krabice? Digitální televize je nástupcem této televizní babičky. V průběhu času se signál postupně vyvíjí a vysílání se stále vylepšuje, a proto se může zdát, že jsou dnešní možnosti nepřehledné. Digitální televizní signál se dělí do čtyř hlavních podtypů, z nichž tři zahrnují vždy po dvou generacích standardu.

Současnost i budoucnost v jednom: Digitální televize přes IP (IPTV)

Digitální televize, šířená přes internet s využitím IP protokolu – to je IPTV. Jedná se o moderního nástupce kabelové televize s přidanou hodnotou. Ta má podobu obsahu na vyžádání, možnosti pozastavení sledovaného obsahu, ukládání oblíbených pořadů, sledování obsahu v reálném čase i přístup k již odvysílanému programu.

 

Součástí IPTV bývají také placené videotéky a videopůjčovny, s nimiž získáváte přístup k nejnovějším filmům i seriálům a řadu dalších benefitů.

Víte, že…

…propracovanou internetovou televizí disponuje poskytoval Nej.cz? Nejen, že u něj najdete celou řadu programů – včetně HBO – ale navíc si všechny pořady můžete i nahrávat a pak zpětně přehrávat, což oceníte především v případě, kdy jedete na dovolenou do zahraničí. To vše v přehledné nabídce s intuitivním ovládáním.

DVB-C/DVB-C2: Spousta programů v kvalitním balení

Kabelová digitální televize se přenáší kabelovou sítí (bez využití antény) a nabízí také doplňkové služby, jako například placené kanály. DVB-C2 je nástupcem původního standardu DVB-C. Díky úpravám, jako je efektivnější kódování signálu, nabízí DVB-C2 větší množství kanálů a dosahuje vyšší kvality vysílaného obsahu.

Víte, že…

…spoustu kanálů kabelové televize poskytuje Nej.cz? Konkrétně se jedná o více než 150 programů v digitální kvalitě.

 

DVB-T/DVB-T2: Vzhůru do současnosti

Pozemní digitální televize je nástupcem původního analogového vysílání. Poznáte ji podle zkratek DVB-T a DVB-T2. Příjem probíhá pomocí antény. Toto vysílání běžně používá pásmo dříve obsazené analogovou televizí.

DVB-T2 je nástupcem DVB-T standardu. Při přechodu z DVB-T na DVB-T2 potřebujete vhodnou televizi nebo set-top-box s podporou DVB-T2. Výhodou DVB-T2 oproti jeho předchůdci je používání modernějších typů komprese signálu. To umožňuje dosáhnout například vyšší kvality přenosu (HD). A novější verze standardu je připravená i na 4K rozlišení (Ultra HD), které se postupně začíná rozšiřovat.

Tam, kde pozemní vysílání selže… Satelitní televize typu DVB-S/DVB-S2

Satelitní digitální televize má své místo hlavně v oblastech se špatnými podmínkami pro příjem pozemního signálu. Technologie využívá systému družic k distribuci signálu a pro jeho příjem slouží typická parabola.

U satelitní digitální televize počítejte s vyšší pořizovací cenou i vyššími měsíčními náklady oproti té pozemní. U každého satelitního vysílání, na rozdíl od DVB-T, platíte měsíční poplatek poskytovateli. Jeho výše se odvíjí od zvolené nabídky kanálů. Zaplatíte také za odbornou instalaci paraboly a aktivaci vysílání. Tento typ vysílání je navíc náchylnější na rozmary počasí.

Standard DVB-S2 je nástupcem DVB-S. Oproti svému předchůdci nabízí kvalitnější signál a používá pokročilejší metody komprese. Divák se díky modernizaci standardu může těšit i na HD kanály. Stačí jen mít televizi, která zvládá modernizovanou verzi standardu.

Modernizované formáty digitálního vysílání přinesly do českých domácností bohatší programovou nabídku v lepší kvalitě. I proto si dnes to své vysílání vybere opravdu každý – ať už podle vlastních nároků nebo v závislosti na nabídce dané lokality.

© 2023 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl