Úvod Blog Portace: Jak postupovat při přenosu telefonního čísla k novému operátorovi?

Portace: Jak postupovat při přenosu telefonního čísla k novému operátorovi?

08.09.2021

Šťastná žena telefonuje po portaci čísla

Objevili jste výhodnější nabídku mobilních služeb u jiného operátora, například u Nej.cz, a rádi byste vypověděli stávající smlouvu, aniž byste přišli o své telefonní číslo? Nej.cz vám poradí, jak se připravit na portaci alias přenos telefonního čísla a co vás během ní čeká.

Rychlý a snadný přenos telefonního čísla k jinému operátorovi zaručuje nejnovější právní úprava v této oblasti, vydaná 1. dubna 2020. O přenos musíte výslovně požádat, jinak vás při odchodu od operátora čeká nové číslo. Původní číslo si můžete přenést například pod křídla Nej.cz, kde si váš nový tarif výhodně nakombinujete třeba s IPTV s nabídkou více než 200 kanálů či s bleskovým internetem. Jak postupovat při portaci čísla?

Kolik se platí za přenos telefonního čísla?

Přenos telefonního čísla k novému operátorovi je pro vás bezplatný ze strany stávajícího i nového operátora. Případný nevyčerpaný kredit vám musí stávající operátor dle zákona vrátit, nemáte-li k němu jiné finanční závazky. O své peníze tedy určitě nepřijdete.

Postup přenosu telefonního čísla

Přenos-portaci telefonního čísla začněte kontrolou svých závazků ke stávajícímu operátorovi. Naplánujte jej nejlépe na chvíli, kdy končí smluvní období, vyčerpejte dostupný kredit nebo vyrovnejte ten záporný. Podle nejnovější legislativy následně stačí kontaktovat nového operátora, u nějž jste si vybrali výhodnější tarif. Ten vám s přenosem čísla pomůže.

Potřebovat budete běžné doklady a také OKÚ – ověřovací kód účastníka, který naleznete na fakturách, získáte jej na žádost u opouštěného operátora či v jeho samoobsluze. Přenos čísla mezi operátory trvá do 2 pracovních dnů, pokud se s novým operátorem nedomluvíte na pozdějším datu.

Hrozí vám pokuta? Většinou ne, ale...

Máte-li vyrovnané závazky u původního operátora, pokuta za předčasný odchod vám většinou nehrozí. Odcházíte-li ale do 3 měsíců od podpisu nové smlouvy na dobu určitou, platíte pokutu ve výši 5 % z celkové částky zbývající do konce úvazku.

 Nespokojený muž poté, co obdržel pokutu za vypovězení služeb

Ukončíte-li předčasně smlouvu po uplynutí prvních 3 měsíců, žádné smluvní pokuty vás nečekají. Toto pravidlo platí pro všechny smlouvy – včetně těch uzavřených před poslední aktualizací právní úpravy v dubnu 2020. Týká se i smluv živnostníků a malých podnikatelů.

Nová SIM karta na vás již čeká

U nového operátora si vyberete tarif, podepíšete smlouvu a obdržíte novou SIM kartu. Podle domluvy na konkrétním datu přenosu poté stačí vyměnit starou SIM kartu za novou a ve chvíli aktivace SIM karty můžete začít využívat nové služby se stejným telefonním číslem, na které jste zvyklí z dřívějška.

Přenos telefonního čísla k novému mobilnímu operátorovi je dnes opravdu jednoduchý. Proces trvá maximálně 2 pracovní dny a nemusíte se bát ani vysokých smluvních pokut. Nejste-li spokojeni se stávajícím operátorem, podívejte se na stránky jiných operátorů (například na nabídku nejnovějších mobilních tarifů Nej.cz) a přejděte za lepším bez ztráty původního telefonního čísla. Rozhodnete-li se pro jeden z tarifů Nej mobil, můžete jej výhodně nakombinovat také s dalšími Nej službami.

© 2023 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl