Úvod Blog Portace: Jak postupovat při přenosu telefonního čísla k novému operátorovi?

Portace: Jak postupovat při přenosu telefonního čísla k novému operátorovi?

Šťastná žena telefonuje po portaci čísla

Objevili jste výhodnější nabídku mobilních služeb u jiného operátora, například u Nej.cz, a rádi byste vypověděli stávající smlouvu, aniž byste přišli o své telefonní číslo? Nej.cz vám poradí, jak se připravit na portaci alias přenos telefonního čísla a co vás během ní čeká.

Rychlý a snadný přenos telefonního čísla k jinému operátorovi zaručuje nejnovější právní úprava v této oblasti, vydaná 1. dubna 2020. O přenos musíte výslovně požádat, jinak vás při odchodu od operátora čeká nové číslo. Původní číslo si můžete přenést například pod křídla Nej.cz, kde si váš nový tarif výhodně nakombinujete třeba s IPTV s nabídkou více než 200 kanálů či s bleskovým internetem. Jak postupovat při portaci čísla?

Kolik se platí za přenos telefonního čísla?

Přenos telefonního čísla k novému operátorovi je pro vás bezplatný ze strany stávajícího i nového operátora. Případný nevyčerpaný kredit vám musí stávající operátor dle zákona vrátit, nemáte-li k němu jiné finanční závazky. O své peníze tedy určitě nepřijdete.

Postup přenosu telefonního čísla

Přenos-portaci telefonního čísla začněte kontrolou svých závazků ke stávajícímu operátorovi. Naplánujte jej nejlépe na chvíli, kdy končí smluvní období, vyčerpejte dostupný kredit nebo vyrovnejte ten záporný. Podle nejnovější legislativy následně stačí kontaktovat nového operátora, u nějž jste si vybrali výhodnější tarif. Ten vám s přenosem čísla pomůže.

Potřebovat budete běžné doklady a také OKÚ – ověřovací kód účastníka, který naleznete na fakturách, získáte jej na žádost u opouštěného operátora či v jeho samoobsluze. Přenos čísla mezi operátory trvá do 2 pracovních dnů, pokud se s novým operátorem nedomluvíte na pozdějším datu.

Hrozí vám pokuta? Většinou ne, ale...

Máte-li vyrovnané závazky u původního operátora, pokuta za předčasný odchod vám většinou nehrozí. Odcházíte-li ale do 3 měsíců od podpisu nové smlouvy na dobu určitou, platíte pokutu ve výši 5 % z celkové částky zbývající do konce úvazku.

 Nespokojený muž poté, co obdržel pokutu za vypovězení služeb

Ukončíte-li předčasně smlouvu po uplynutí prvních 3 měsíců, žádné smluvní pokuty vás nečekají. Toto pravidlo platí pro všechny smlouvy – včetně těch uzavřených před poslední aktualizací právní úpravy v dubnu 2020. Týká se i smluv živnostníků a malých podnikatelů.

Nová SIM karta na vás již čeká

U nového operátora si vyberete tarif, podepíšete smlouvu a obdržíte novou SIM kartu. Podle domluvy na konkrétním datu přenosu poté stačí vyměnit starou SIM kartu za novou a ve chvíli aktivace SIM karty můžete začít využívat nové služby se stejným telefonním číslem, na které jste zvyklí z dřívějška.

Přenos telefonního čísla k novému mobilnímu operátorovi je dnes opravdu jednoduchý. Proces trvá maximálně 2 pracovní dny a nemusíte se bát ani vysokých smluvních pokut. Nejste-li spokojeni se stávajícím operátorem, podívejte se na stránky jiných operátorů (například na nabídku nejnovějších mobilních tarifů Nej.cz) a přejděte za lepším bez ztráty původního telefonního čísla. Rozhodnete-li se pro jeden z tarifů Nej mobil, můžete jej výhodně nakombinovat také s dalšími Nej službami.


Mohlo by vás zajímat

Jak změnit heslo na Wi-Fi aneb usnadněte život sobě i všem okolo
10. 10. 2023

Jak změnit heslo na Wi-Fi aneb usnadněte život sobě i všem okolo

Když si pořídíte nový router, většinou budete mít od jeho výrobce automaticky přednastavené heslo Wi-Fi. Bývá sice bezpečné, ale na druhou stranou komplikované a těžko zapamatovatelné. Ukážeme vám tedy, jak heslo domácí Wi-Fi změnit na vlastní....

Přečíst celý článek

Jak zjistit, která rychlost internetu je ideální pro vaši domácnost?
14. 9. 2023

Jak zjistit, která rychlost internetu je ideální pro vaši domácnost?

Když si domů pořizujete internetové připojení, měli byste kromě řady jiných faktorů dobře zvážit také jeho rychlost. Díky tomu se vám nestane, že rychlost vybraného tarifu nebude stačit vašim potřebám, nebo že ji naopak vůbec...

Přečíst celý článek

Návod: Jak správně měřit rychlost internetu
17. 8. 2023

Návod: Jak správně měřit rychlost internetu

Věděli jste, že změřit rychlost internetu zvládne během chvilky i laik? Sepsali jsme pro vás návod, jak postupovat, abyste naměřili správné hodnoty. Poradíme vám také, které online nástroje k testu internetové rychlosti využít. Je možné, že jste doposud nepotřebovali rychlost internetu změřit. Jeden ale nikdy...

Přečíst celý článek

© 2024 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl