Úvod Blog Nej.cz informuje: Podrobně o evropské regulaci volání, SMS a dat z roku 2019

Nej.cz informuje: Podrobně o evropské regulaci volání, SMS a dat z roku 2019

Mobil a roamingová regulace EU

Již od roku 2019 platí nejnovější evropská regulace volání, SMS a dat, včetně zastropování cen mezinárodních hovorů. Díky ní se nemusíte bát, že vás volání či posílání zpráv na zahraniční čísla bude stát více, než uvádí maxima stanovená Evropskou unií. Čeho všeho se tato regulace týká? To se dozvíte v tomto článku od Nej.cz, vašeho oblíbeného poskytovatele bleskového internetu, IPTV, mobilních a dalších služeb.

Před regulací cen ze strany Evropské unie si mohl každý operátor účtovat za hovory i zprávy na cizí čísla kolik chtěl. To bylo pro zákazníky nejen matoucí, ale často i nevýhodné. Nejnovější pravidla, která vstoupila v platnost 15. května 2019, tomu ale učinila přítrž. Musí se jimi řídit všichni operátoři působící v členských zemích Evropské unie. Jakou regulaci v oblasti mobilních služeb zavedla Evropská unie ve zmíněném roce a jaké změny nastaly také o dva roky dříve v rámci roamingu?

Regulace roamingu z roku 2017 a datový balíček

Již od roku 2017 mohou občané členských států Evropské unie využívat roamingových služeb za běžné ceny svých domácích tarifů. S tím souvisí také stanovené limity pro čerpání dat při pobytech v zahraničí, které umožňují operátorům omezit velikost datového balíčku čerpaného v cizí zemi. Není tedy pravda, že byste na dovolené mohli využívat svůj běžný datový balíček bez jakýchkoliv omezení. I přesto si ale nyní můžete daleko snáze užívat všech mobilních služeb a datového balíčku při pobytu v zahraničí, než dosud. Přesné podmínky čerpání dat v zahraničí zjistíte u vašeho operátora.

Evropská regulace v oblasti volání, SMS a dat z roku 2019

Novější regulace telekomunikačních služeb, která vstoupila v platnost roku 2019, se věnuje především cenám mezinárodních hovorů a SMS. Cílí na snížení nákladů zákazníků, kteří často volají na zahraniční čísla, a zjednodušuje komunikaci v rámci členských států Evropské unie.

Regulací došlo i k zastropování cen telefonických hovorů na 0,19 € za minutu (cca 6 Kč) + DPH. Daň se liší v závislosti na konkrétním členském státu, ceny se přepočítávají pomocí referenčního směnného kurzu do národních měn států, které dosud neplatí Eurem. Na množství provolaných minut nebo poslaných SMS za tyto ceny se nevztahuje žádné omezení.

Nová pravidla platí ve všech členských zemích Evropské unie a vztahují se na soukromé zákazníky. S podnikatelskými subjekty domlouvají operátoři tarifní nabídky individuálně; jejich součástí bývá i dohoda o cenách mezinárodního volání. Informace o cenách mezinárodního volání a zasílání SMS či MMS na zahraniční čísla najdete vždy přímo na stránkách vašeho operátora, například Nej.cz.

Regulace Evropské unie z roku 2019 sjednotila ceny mezinárodního volání v rámci svých členských států a tím zajistila Evropanům mnohem dostupnější volání. Všichni operátoři ve státech EU se tímto předpisem musí řídit a zákazníci se mohou spolehnout na to, že při volání do zahraničí v rámci EU tyto hovory výrazně nepocítí na své příští faktuře. Také u Nej.cz si nyní můžete objednat nejnovější mobilní tarify, s nimiž můžete výhodně volat nejen po České republice, ale i do a ze zahraničí.


Mohlo by vás zajímat

Jak změnit heslo na Wi-Fi aneb usnadněte život sobě i všem okolo
10. 10. 2023

Jak změnit heslo na Wi-Fi aneb usnadněte život sobě i všem okolo

Když si pořídíte nový router, většinou budete mít od jeho výrobce automaticky přednastavené heslo Wi-Fi. Bývá sice bezpečné, ale na druhou stranou komplikované a těžko zapamatovatelné. Ukážeme vám tedy, jak heslo domácí Wi-Fi změnit na vlastní....

Přečíst celý článek

Jak zjistit, která rychlost internetu je ideální pro vaši domácnost?
14. 9. 2023

Jak zjistit, která rychlost internetu je ideální pro vaši domácnost?

Když si domů pořizujete internetové připojení, měli byste kromě řady jiných faktorů dobře zvážit také jeho rychlost. Díky tomu se vám nestane, že rychlost vybraného tarifu nebude stačit vašim potřebám, nebo že ji naopak vůbec...

Přečíst celý článek

Návod: Jak správně měřit rychlost internetu
17. 8. 2023

Návod: Jak správně měřit rychlost internetu

Věděli jste, že změřit rychlost internetu zvládne během chvilky i laik? Sepsali jsme pro vás návod, jak postupovat, abyste naměřili správné hodnoty. Poradíme vám také, které online nástroje k testu internetové rychlosti využít. Je možné, že jste doposud nepotřebovali rychlost internetu změřit. Jeden ale nikdy...

Přečíst celý článek

© 2024 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl