Úvod Blog Koronavirus a fungování IPTV: Proč měli někteří poskytovatelé výpadky?

Koronavirus a fungování IPTV: Proč měli někteří poskytovatelé výpadky?

Koronavirus a TV

Situace kolem koronaviru Covid-19, spojená s omezením pohybu a celostátní karanténou, vedla k řadě výpadků internetových i mobilních služeb. Z jakého důvodu k nim docházelo, jak poskytovatelé zvládali velký nápor uživatelů a proč se služeb Nej.cz problémy netýkaly?

Koronavirus kompletně změnil způsob konzumace internetového obsahu, sledování IPTV i kabelové televize. Během několika dní internetový provoz mnohonásobně vzrostl: lidé se zdržovali především doma, potřebovali se informovat nebo se chtěli bavit. Víc než dřív tak sledovali zpravodajské přenosy, živá vysílání, filmy a další streamovaný obsah.

Jak to začalo: Karanténa a první výpadky

V březnu Česká republika přistoupila, podobně jako jiné státy, k nařízení celostátní karantény. Tím se výrazně změnil život mnoha lidem, kteří najednou pracovali z domova nebo se ocitli bez práce. Rostla konzumace televizního a internetového obsahu. Nápor na síť byl najednou obrovský a plynul z vysokého provozu, využívání streamingových služeb nebo například videokonferenčních nástrojů.

Omezení následovalo omezení: s uzavřením vzdělávacích institucí přecházely některé školy na výuku online. Ostatní děti trávily spoustu času u telefonu, počítače nebo televize. Daleko více se i telefonovalo, což mělo za následky výpadky telefonních sítí.

Proč k problémům docházelo?

Síťová infrastruktura v České republice jako celek zatím není na podobné situace připravena. Úsek po úseku poskytovatelé přechází na optiku a snaží se zkvalitňovat své služby tak, aby bylo připojení k internetu stabilnější a dosahovalo vyšších rychlostí. Postupně se navíc upřednostňují moderní optické kabely a síťové prvky se také neustále vyvíjí.

Síťová infrastruktura

 

Nikdo ale dopředu nepočítal s tak extrémním skokovým nárůstem objemů přenášených dat. Hlavně menší poskytovatelé s méně kvalitní infrastrukturou proto nezvládali obsloužit náhlý nápor uživatelů a potýkali se s výpadky. Špička se z víkendů a večerů přesunula i do brzkých ranních hodin všedních dní.

Televize, internet a ostatní infrastruktura přitom v krizových chvílích patří k nejdůležitějším infomačním kanálům. Její – byť jen chvilková – nedostupnost tak může být opravdu problematická.

IPTV, kabelové televize a Nej.cz

Některé internetové televize také zápasily s potížemi. Páteřní prvky byly přetížené, a především menší poskytovatelé řešili nedostupnost IPTV a dalších služeb. Spousta poskytovatelů streamovaných dat musela dočasně přepnout na nižší kvalitu obsahu, aby ulevili datovým sítím. Standardem se tak na přechodnou dobu zase stalo SD rozlišení.

Uživatelé IPTV, kabelové televize a internetového připojení od Nej.cz tyto problémy neměli. Nej.cz už totiž má vlastní 100Gb páteřní linky, které i tento obrovský nápor ustály s přehledem.

Během koronavirové krize a celostátní karantény se ukázalo, že Nej.cz je dobře připraveno i na takto extrémní situaci, spojenou s obrovským zájmem uživatelů, a bez problémů ji zvládne – především díky kvalitní infrastruktuře a ostatnímu vybavení.


Mohlo by vás zajímat

Jak změnit heslo na Wi-Fi aneb usnadněte život sobě i všem okolo
10. 10. 2023

Jak změnit heslo na Wi-Fi aneb usnadněte život sobě i všem okolo

Když si pořídíte nový router, většinou budete mít od jeho výrobce automaticky přednastavené heslo Wi-Fi. Bývá sice bezpečné, ale na druhou stranou komplikované a těžko zapamatovatelné. Ukážeme vám tedy, jak heslo domácí Wi-Fi změnit na vlastní....

Přečíst celý článek

Jak zjistit, která rychlost internetu je ideální pro vaši domácnost?
14. 9. 2023

Jak zjistit, která rychlost internetu je ideální pro vaši domácnost?

Když si domů pořizujete internetové připojení, měli byste kromě řady jiných faktorů dobře zvážit také jeho rychlost. Díky tomu se vám nestane, že rychlost vybraného tarifu nebude stačit vašim potřebám, nebo že ji naopak vůbec...

Přečíst celý článek

Návod: Jak správně měřit rychlost internetu
17. 8. 2023

Návod: Jak správně měřit rychlost internetu

Věděli jste, že změřit rychlost internetu zvládne během chvilky i laik? Sepsali jsme pro vás návod, jak postupovat, abyste naměřili správné hodnoty. Poradíme vám také, které online nástroje k testu internetové rychlosti využít. Je možné, že jste doposud nepotřebovali rychlost internetu změřit. Jeden ale nikdy...

Přečíst celý článek

© 2024 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl