Úvod Blog Jaké jsou druhy televizního vysílání? Seznamte se se 4 základními typy

Jaké jsou druhy televizního vysílání? Seznamte se se 4 základními typy

Druhy televizního vysílání

Od doby, kdy obyvatelé někdejšího Československa oslavili příchod třetího celoplošného televizního programu uplynula už dlouhá desetiletí. I nástup prvních komerčních stanic po revoluci je dávno v prachu dějin. Ale právě s jejich rozmachem se začaly výrazně rozšiřovat i možnosti příjmu až do dnešní nabídky.

Po ukončení procesu digitalizace vysílání TV se nabídka možností, jak si v domácích podmínkách zajistit kvalitní příjem, ustálila. V současné době existují celkem čtyři moderní způsoby, jak si lze dopřát pohodu u oblíbených pořadů.

1) Internetová televize IPTV

Jedním z módních trendů domácí televizní zábavy je tzv. internetová televize prostřednictvím IP protokolu (odtud tedy IPTV). Jak už z názvu každý odtuší, nutným předpokladem pro příjem je trvalé internetové připojení, a to alespoň o rychlosti 3 Mbit/s. Výhodou systému je kromě široké nabídky tematických kanálů i možnost pracovat s programem flexibilně – zmeškaný pořad lze přehrát i několik dní zpětně nebo si ho uložit na disk.

Ani u IPTV se neobejdete bez set-top-boxu připojeného k internetu a k TV. Tedy pokud nevlastníte některý z nákladnějších televizorů s operačním systémem (např. Android TV) umožňujícím sledování internetové televize bez dalších nutných investic. U těch už stačí jen nainstalovat příslušnou aplikaci a přihlásit se ke svému účtu. Existují ale i jiné možnosti: například u NEJ.cz si můžete nakoupit kredity, které pak následně proplatíte za sledování pořadů, které vás zajímají nebo baví. Díky tomu zaplatíte pouze za sledování obsahu, který skutečně opravdu chcete vidět, což většina internetových televizí neumožňuje.

2) Kabelový příjem TV (DVB-C)

Druhý možný způsob příjmu TV – kabelová televize. Pomocí v zemi uloženého stíněného svazku vodičů může být přitom do bytu veden nejen televizní signál, ale i vysokorychlostní internet.
Kabelovka může díky stabilitě a rychlosti vedení nabídnout širokou škálu programů v té aktuálně nejvyšší možné kvalitě obrazu i zvuku. Nerozhodí ji nepřízeň počasí ani parazitické signály.

Kabelové vysílání

Pro využití výhod kabelové TV je nutné mít vlastní (případně pronajatý) set-top-box nebo televizor s tunerem DVB-C a vestavěným slotem na modul s dekódovací kartou.

3) Pozemní digitální vysílání DVB-T2

Pozemní digitální vysílání (z angličtiny Digital Video Broadcasting – Terrestrial, proto zkráceně DVB-T) je tradiční metodou, jak svou TV nakrmit obsahem. Číslovka 2 pak označuje jeho druhou generaci, která umožňuje zhuštění více kanálů do jedné vysílací sítě a zároveň vyšší obrazovou i zvukovou kvalitu.

Šíření signálu z vysílačů rozesetých po území celé České republiky je zajištěno bezdrátově. Příjem je možný pomocí venkovní nebo pokojové antény určené přímo pro tento typ vysílání. Ta bývá dnes stále častěji vybavena i filtrem signálu mobilních datových služeb LTE.

Množství i kvalita programů šířených pomocí DVB-T2 je omezená vždy dle lokality a konkrétní nabídky vysílače. Omezené jsou i technické možnosti samotného přenosu, které navíc může negativně ovlivnit počasí a ve městech například i pouhá změna zástavby ve vašem okolí.

4) Satelitní vysílání DVB-S2

Podle venkovní antény v podobě obřího tácu poznáte každého nadšence pro lovení signálu z družic (odtud písmeno S jako satellite) obíhajících naší zeměkouli. Kromě antény je pro takový způsob příjmu ještě potřeba speciální set-top-box, tedy samostatná krabička připojená k obrazovému a zvukovému vstupu na TV.

Set-top box

Kvalitou obrazu i zvuku se dá srovnat s pozemní variantou, v některých případech, zejména zahraničních prémiových programů, je kvalita i výrazně vyšší. Nabídka stanic je v podstatě nekonečná a závisí jen na volbě operátora, jehož dekódovací modul, kartu a následně i pravidelný tarif pořídíte.

Ten dělá to a ten zas tohle

Všechny popsané způsoby vedou ke stejnému, a přesto rozdílnému cíli. Každý z nich zajistí příjem TV signálu, to ano. Vždy ale rozdílným technickým řešením, a především s rozdílnou kvalitou i spolehlivostí. Je jen na vás, čemu dáte přednost. Zda brilantnímu obrazu za každých okolností nebo riziku, že obraz zmizí právě ve chvíli, kdy Arabela otočí prstenem…


Mohlo by vás zajímat

Jak změnit heslo na Wi-Fi aneb usnadněte život sobě i všem okolo
10. 10. 2023

Jak změnit heslo na Wi-Fi aneb usnadněte život sobě i všem okolo

Když si pořídíte nový router, většinou budete mít od jeho výrobce automaticky přednastavené heslo Wi-Fi. Bývá sice bezpečné, ale na druhou stranou komplikované a těžko zapamatovatelné. Ukážeme vám tedy, jak heslo domácí Wi-Fi změnit na vlastní....

Přečíst celý článek

Jak zjistit, která rychlost internetu je ideální pro vaši domácnost?
14. 9. 2023

Jak zjistit, která rychlost internetu je ideální pro vaši domácnost?

Když si domů pořizujete internetové připojení, měli byste kromě řady jiných faktorů dobře zvážit také jeho rychlost. Díky tomu se vám nestane, že rychlost vybraného tarifu nebude stačit vašim potřebám, nebo že ji naopak vůbec...

Přečíst celý článek

Návod: Jak správně měřit rychlost internetu
17. 8. 2023

Návod: Jak správně měřit rychlost internetu

Věděli jste, že změřit rychlost internetu zvládne během chvilky i laik? Sepsali jsme pro vás návod, jak postupovat, abyste naměřili správné hodnoty. Poradíme vám také, které online nástroje k testu internetové rychlosti využít. Je možné, že jste doposud nepotřebovali rychlost internetu změřit. Jeden ale nikdy...

Přečíst celý článek

© 2024 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl