Úvod Blog Potřebujete správně zapojit televizní anténu? Několik tipů, jak na to

Potřebujete správně zapojit televizní anténu? Několik tipů, jak na to

Zapojení televizní antény

Kdo si alespoň občas rád nevychutná klidný večer nebo deštivé odpoledne u televize. Abyste se ale nemuseli koukat jen na černou obrazovku, budete nejprve potřebovat zapojit televizní anténu.

Anténu byste měli vybírat v závislosti na vzdálenosti vaší polohy od nejbližšího televizního vysílače. Ve větších městech vám bude stačit vnitřní neboli pokojová anténa, v ostatních případech budete potřebovat anténu venkovní. Jste-li ve vzdálenosti do 20 km od vysílače, bude vám stačit namontovat venkovní anténu například na balkon; ve větších vzdálenostech už budete muset s anténou na střechu domu, případně na stožár.

Co budete k zapojení potřebovat

Nebojte se, k zapojení televizní antény nebudete potřebovat žádný arzenál speciálního nářadí. Kromě samotné antény budete potřebovat kabel a především trpělivost.

Televize

Pokud máte digitální televizor, zkonstruovaný již pro příjem DVB-T2, budete k zapojení antény potřebovat pouze koaxiální kabel. Pakliže máte televizor analogový, budete muset do celého systému zapojit navíc ještě set-top-box, který následně spojíte s televizí pomocí HDMI nebo SCART kabelu. 

Koaxiální kabel

Pro koaxiální kabely platí vcelku jednoduché zásady: 

  • Neměl by být příliš starý, protože by pak vedení signálu bylo v lepším případě nekvalitní.
  • Měl by být, pokud možno, co nejkratší, aby byly ztráty při přenosu signálu co nejmenší. Pokud není možné z nějakého důvodu použít jen krátké kabely, je na místě zvážit instalaci zesilovače.

Nyní můžete začít se zprovozněním

  1. Propojte vaši anténu pomocí koaxiálního kabelu s digitální televizí anebo set-top-boxem.
  2. Natočte anténu předpokládaným směrem k nejbližšímu televiznímu vysílači.
  3. V případě, že se budete připojovat přes set-top-box, propojte jej s televizí pomocí SCART nebo HDMI kabelu.
  4. Na televizoru spusťte pomocí návodu automatické vyhledávání programů tak, abyste na obrazovce měli i ukazatel síly a kvality signálu.
  5. Pomalu a opatrně otáčejte anténou tak, aby byla síla i kvalita signálu co nejvyšší. Tento úkol je přirozeně snazší, jste-li na něj dva.

Pokud vám tento anténový test trpělivosti připadá až příliš zdlouhavý a náročný, vsaďte na internetovou televizi: tu můžete klidně sledovat i na 4 různých zařízeních a v cestě vám nebudou stát žádné zbytečné kabely.

Navíc přes internetovou televizi (IPTV) máte od poskytovatele služeb například NEJ.cz veškeré filmy, seriály a pořady ihned po ruce.Nehledě na to, že veškeré pořady můžete sledovat i zpětně, o čemž si v případě DVB-T2 můžete nechat jenom zdát. Navíc (ne)kvalita televizního signálu může kolísat vlivem špatného počasí.  


Mohlo by vás zajímat

Jak změnit heslo na Wi-Fi aneb usnadněte život sobě i všem okolo
10. 10. 2023

Jak změnit heslo na Wi-Fi aneb usnadněte život sobě i všem okolo

Když si pořídíte nový router, většinou budete mít od jeho výrobce automaticky přednastavené heslo Wi-Fi. Bývá sice bezpečné, ale na druhou stranou komplikované a těžko zapamatovatelné. Ukážeme vám tedy, jak heslo domácí Wi-Fi změnit na vlastní....

Přečíst celý článek

Jak zjistit, která rychlost internetu je ideální pro vaši domácnost?
14. 9. 2023

Jak zjistit, která rychlost internetu je ideální pro vaši domácnost?

Když si domů pořizujete internetové připojení, měli byste kromě řady jiných faktorů dobře zvážit také jeho rychlost. Díky tomu se vám nestane, že rychlost vybraného tarifu nebude stačit vašim potřebám, nebo že ji naopak vůbec...

Přečíst celý článek

Návod: Jak správně měřit rychlost internetu
17. 8. 2023

Návod: Jak správně měřit rychlost internetu

Věděli jste, že změřit rychlost internetu zvládne během chvilky i laik? Sepsali jsme pro vás návod, jak postupovat, abyste naměřili správné hodnoty. Poradíme vám také, které online nástroje k testu internetové rychlosti využít. Je možné, že jste doposud nepotřebovali rychlost internetu změřit. Jeden ale nikdy...

Přečíst celý článek

© 2024 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl