Úvod Blog Jak otestovat rychlost internetu?

Jak otestovat rychlost internetu?

26.01.2022

Jak změřit rychlost internetu

Internet je dnes běžná věc téměř v každé domácnosti. Ve společnosti je zažitý názor – čím rychlejší internet, tím lepší. Samozřejmě vše se odvíjí od toho, k jakým účelům se internet používá a kolik tato služba stojí. Jak ale poznat, jestli neplatíte za „zajíce v pytli“?

Webových stránek na otestování rychlosti najdete ve spletitém světě internetu spousty, valná většina jich pracuje na podobném principu. Jen je potřeba vědět, jak rychlost měřit, aby výsledky nebyly zkreslené. 

Jak měřit rychlost internetu

Rychlost internetu je potřeba měřit na tzv. koncovém bodě. Koncový bod v domácnostech představuje kabelový modem nebo gateway. Připojte se tedy datovým kabelem modemu přímo do zařízení (např. do počítače), ne pomocí Wi-Fi sítě. V ideálním případě počkejte 5-10 minut a teprve potom začněte měřit rychlost vašeho připojení pomocí webové stránky mereni.nej.cz. Stačí kliknout na „spustit test“ a počkat na zobrazení hodnoty. Aby bylo testování přesné, ukončete před testem všechny programy, které by mohli ovlivnit výsledek.

Naměřeno, ale co to znamená?

Rychlost měření probíhá ve třech krocích, ve výsledku najdete hodnotu ping, rychlosti stahování (download) a nahrávání (upload).

Rychlost downloadu je rychlost stahování dat na vaše zařízení. Platí, že čím vyšší hodnota, tím lépe. Práce s internetem je tak rychlejší – konkrétně např. stahování dat a videí, procházení webových stránek, přeposílání souborů apod. Hodnota rychlosti stahování dat je pro většinu běžných uživatelů ta důležitější, málokdo upřednostňuje upload před downloadem.

Rychlost uploadu je rychlost odesílání dat (někdy také jako nahrávání dat) z vašeho zařízení na internet. Čím vyšší číslo, tím rychleji nahráváte data na webová uložiště, posíláte velké soubory, nahráváte fotky a videa atd.

Hodnota ping (neboli odezva) určuje, za jak dlouho se signál přenese z jednoho zařízení na další. Ping se měří v milisekundách (ms). Čím nižší je hodnota, tím lepší a rychlejší je komunikace mezi zařízením (např. počítačem) a serverem. Velmi důležitá je zde právě rychlost internetu. Ideální hodnota se pohybuje mezi 0 až 50 ms. Nízkou hodnotu ping oceníte během videohovorů nebo hraní online her. 

Měření rychlosti internetu

Když výsledek testu neohromil...

Pokud je rychlost připojení na koncovém bodě nízká, zkontrolujte všechny kabely a konektory, jestli se třeba neuvolnily (např. ostrým dlouhým ohybem). Ve většině případů pomůže také restart zařízení. Potom zkuste změřit rychlost znovu. Pokud problémy s rychlostí internetu přetrvávají, kontaktujte svého poskytovatele, případně zvažte změnit tarif podle potřeby.

Jak se vyznat v tarifech?

Většina operátorů udává své tarify jako kombinaci stahování a odesílání dat v megabitech za sekundu (Mbps), tedy např. ve tvaru 130/65 Mbps. Číslo před lomítkem udává rychlost stahování dat k vám jako uživateli. Číslo za lomítkem pak označuje rychlost přenosu dat od uživatele k serverům.

U našich tarifů najdete uváděnou maximální rychlost stahování (download). Rychlost odesílání (upload) závisí na použité technologii v místě připojení. U koaxiální technologie (metalická síť) je v poměru 1:10, u optické technologie 1:1. Tedy např. u tarifu NejNET 60 je na optice rychlost 60/60 Mbps a na metalice 60/6 Mbps.

Pokud si s rychlostí jednotlivých tarifů nevíte rady, obraťte se na naše zákaznické centrum Nej.cz nebo se můžete poradit i osobně na pobočkách. Všechny kontakty najdete zde. Naši pracovníci vám ochotně poradí a vše potřebné vysvětlí.

© 2023 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl