Úvod Blog Jak chytře využívat mobilní data? Poradí vám tento průvodce daty Nej.cz

Jak chytře využívat mobilní data? Poradí vám tento průvodce daty Nej.cz

22.09.2021

Co jsou mobilní data?

Jak efektivně čerpat mobilní data, aby vám vystačila na celé období? Jak zjistíte, kolik dat vám zbývá a jaké faktory ovlivňují aktuální rychlost datového přenosu? Přečtěte si tohoto průvodce mobilními daty Nej.cz, v němž se dozvíte vše podstatné.

Příchod mobilního internetu a jeho neustálý rozvoj přinesl svobodu připojení, možnost snazšího cestování i konzumace internetového obsahu téměř odkudkoliv. Víte jak mobilní data využívat tak, aby vám vydržela celý měsíc? A co dělat, když vám data nestačí?

Faktory, ovlivňující rychlost datového přenosu

Aktuální rychlost mobilního připojení ovlivňuje například síťová technologie dostupná ve vašem místě, momentální kvalita signálu i vytížení sítě. Záleží také na tom, co vaše zařízení zvládne. Výrazné omezení rychlosti datového přenosu nastává při vyčerpání datového limitu. V té chvíli vám operátor sníží rychlost připojení, nebo jej úplně zastaví na zbytek stávajícího období.

Zjistěte, kolik dat vám zbývá a deaktivujte je, když je nepotřebujete

Zbývající objem dat zjistíte například v samoobsluze u vašeho operátora. K přehlednější správě mobilních dat můžete využít i některou šikovnou aplikaci (například My Data Manager pro Android nebo Data Manager pro iOS).

Mobilní data deaktivujte vždy, když je zrovna nepotřebujete. Zároveň co nejvíce využívejte Wi-Fi. Jak poznat, zda je váš telefon připojen na Wi-Fi, nebo konzumuje mobilní data? Podívejte se na ikonku v telefonu v levém horním rohu, kde najdete symbol Wi-Fi připojení nebo datového přenosu. Mobilní data označují v závislosti na vašem modelu telefonu například dvě proti sobě jdoucí šipky nebo název typu sítě, například 4G.

Nepoužívané aplikace, GPS navigace a další žrouti dat

Rádi necháváte aplikace běžet na pozadí, i když s nimi právě nepracujete? Tyto stále spuštěné aplikace mohou dále využívat cenná data. Na konci používání je vždy ukončete a čas od času zkontrolujte, že ve vašem telefonu neběží aplikace na pozadí, které aktuálně nepotřebujete.

GPS navigace umí také hezky zamávat s vašimi zbývajícími daty. U map si často můžete stáhnout konkrétní oblast přímo do telefonu a nechat se navigovat offline. Chcete-li si například uložit některou lokaci v Google Maps, vyhledejte ji, klikněte na název místa a mezi nabízenými tlačítky vyberte Stáhnout. Příští navigace na toto místo bude probíhat offline.

Spoustu dat vám ukrajují také aktivity, jako jsou videohovory, sledování videí (například YouTube) i brouzdání na sociálních sítích se spoustou grafického obsahu. V nastavení telefonu můžete zakázat automatické přehrávání videí, které často konzumuje obrovské množství dat například jen při prohlížení sociálních sítí.

Nic nepomohlo? Změňte své návyky nebo zvolte vyšší tarif

Ani tyto tipy vám nepomohly, aby vám data nedošla? Máte další dvě možnosti. Zamyslete se, zda data využíváte opravdu smysluplně a není lepší v některých chvílích telefon odložit a místo hraní online her nebo surfování po internetu se třeba sejít s přáteli.

Pokud data opravdu potřebujete, třeba kvůli častému cestování, podívejte se po tarifu s větším množstvím volných dat, jako jsou například nové Nej tarify. Tarif NejSURF 15 zahrnuje celých 15 GB volných dat, tarif NejFREEE 8 zase 8 GB volných dat. Data navíc můžete dokoupit kdykoliv potřebujete.

Díky těmto tipům od Nej.cz můžete svá mobilní data využívat ještě efektivněji než dosud. Nyní víte, jak získat lepší přehled o zbývajících datech i jak jimi šetřit. A když vám data přece jen nestačí, podívejte se na nové Nej mobilní tarify s velkými objemy volných dat.

© 2023 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl