Úvod Blog Ideální rychlost internetu? Záleží na jeho využití i počtu členů domácnosti

Ideální rychlost internetu? Záleží na jeho využití i počtu členů domácnosti

11.01.2022

Připojení k síti internetu

V posledních letech se internet stává nezbytnou součástí téměř každé domácnosti. Všichni chtějí dostatečně rychlé a přitom stabilní připojení za dostupnou cenu. Jakou rychlost ale reálně využijete?

Potřebujete mít doma špičkové připojení nebo vám provider prodává něco, co vůbec nevyužijete? Zjistěte, jak rychlý internet odpovídá vašim potřebám.

Ujasněte si očekávání

Při výběru vhodného připojení se zamyslete, jakým způsobem jej budete využívat. Nemusíte platit za nejvyšší dostupnou rychlost, jestliže z domu jen odpovídáte na e-maily (bez stahování či odesílání velkých příloh), čtete zpravodajské weby a kontrolujete sociální sítě. V takovém případě vám stačí pomalejší připojení.

Chcete-li internet využívat ke sledování streamovaných filmů v HD kvalitě a vyšší, stahování objemných souborů a jejich nahrávání na síť, pro videohovory či online hry, má smysl investovat do rychlejšího připojení.

Máte na to hardware?

Pokud toužíte po vysokorychlostním internetu, zjistěte si nejdříve, zda na něj máte potřebné vybavení. Router za pár set korun není stavěný na profesionální využití ani na objemné datové toky. Ověřte si proto, co váš router zvládne (například v manuálu k zařízení nebo u svého providera).

Počet zařízení v domácnosti

Ve vícečlenné domácnosti se důležitým kritériem při výběru internetu stává také počet zařízení, která budou k internetu současně připojena. Každé z nich ale musí mít nastavenou maximální přenosovou rychlost nebo vlastní rychlostní pásmo; jinak nemá zvýšení rychlosti velký smysl.

Výběr z několika streamů

Sledování IPTV? I s 10 Mbps linkou

Jestliže chcete připojení využívat pouze pro příjem IPTV, postačí vám i rychlost okolo 10 Mbps. To platí pouze v případě, že připojení nebudete využívat na další aktivity, jinak budete potřebovat vyšší rychlost.

Rychlosti do 100 Mbps

Tarif okolo 50 Mbps pohodlně stačí na streamování internetové televize v HD kvalitě i pro plynulý příjem IPTV. To stejné platí také u online her. Vyšší rychlost vám může zajistit například komfortnější hraní bez zasekávání.

Nad 100 Mbps? Pro profesionály a firmy

Rychlosti přes 100 Mbps mají smysl například pro firmy nebo profesionály pracující z domu, kteří používají náročné webové aplikace. Platí to také pro práci s objemnými databázemi, profesionální zpracování videa a jeho nahrávání do online úložišť nebo vědecká pracoviště, která přistupují k náročným systémům.

Čím dál víc aktivit se dnes přesouvá do online prostoru. Domácnosti i firmy konzumují velké množství online obsahu. A právě jeho typ a množství určují, jak rychlý tarif si nakonec do domácnosti pořídíte.

© 2023 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl