Úvod Blog Co je roaming, jak funguje v EU i jinde: Vše, co o službě potřebujete vědět

Co je roaming, jak funguje v EU i jinde: Vše, co o službě potřebujete vědět

Muž s mobilem poskytující datový roaming

S roamingem se setkáte vždy, když cestujete do zahraničí. Stačí přejet hranice a přijde vám SMS od operátora, která vám připomene, že od té chvíle využíváte mobilní služby v jiné zemi. Jak roaming zajišťuje fungování telefonních služeb mimo Česko a jaká jsou jeho pravidla? Co jsou roamingové zóny nebo oddělený roaming? Čtěte v tomto průvodci od Nej.cz.

Ceny volání, posílání zpráv a konzumace dat se při cestách do některých zemí světa mohou výrazně lišit od vašeho běžného tarifu. Jak funguje roaming a jaké má limity? Kolik stojí volání a SMS v Evropě i zbytku světa u Nej.cz? Váš oblíbený poskytovatel super rychlého internetového připojení, mobilních tarifů, IPTV a dalších Nej služeb vám vysvětlí vše okolo roamingu.

Co je roaming a jak funguje v evropských zemích

Roaming vám dovolí využívat telekomunikační služby v zahraničí za podmínek vašeho operátora. Aby fungoval, musí být služba aktivována u vašeho poskytovatele a povolena i přímo ve vašem telefonu. Ať už si platíte tarif, například od Nej.cz, nebo používáte předplacenou SIM kartu, můžete mobilní služby v evropských zemích využívat tak, jak jste zvyklí doma. V rámci Evropské unie totiž byly příplatky za roamingové služby zrušeny již v roce 2017.

Obsahuje-li váš tarif volné minuty a SMS, další komunikace ze zahraničí se účtuje podle standardních cen v rámci vašeho tarifu. Za příchozí hovory a SMS neplatíte žádné poplatky. Tyto podmínky se týkají zemí první roamingové zóny, do níž patří kromě států Evropské unie i některé další – například Island, Norsko, Velká Británie. 

Věděli jste, že…

…voláte-li z Česka do zahraničí, třeba na Slovensko, jedná se o mezinárodní hovor, jehož podmínky a ceny jsou odlišné od roamingu?

Když cestujete mimo Evropu: Roamingové zóny a oddělený roaming

Na cesty mimo EU se vztahují jiná pravidla a ceny roamingu v některých zemích mohou být poměrně vysoké. U operátora si před odjezdem ověřte aktuální poplatky za volání, SMS i data pro vaši cílovou zemi. Země světa se dělí do 3 roamingových zón, od nichž se odvíjí ceny mobilních služeb v zahraničí.

Oddělený roaming je variantou roamingu, zavedenou roku 2014. Jde o přenos vybraných roamingových služeb k zahraničnímu poskytovateli mobilních služeb v rámci Evropské unie bez nutnosti výměny SIM karty. První variantou odděleného roamingu je jednorázové využití služeb pod některým cizím poskytovatelem, který vám služby účtuje podle svých ceníků.

Druhou variantou je trvalý přenos roamingových služeb, například při častých cestách do zahraničí. V domovské zemi i v zemích mimo první roamingovou zónu zůstáváte zákazníkem původního operátora, ale při cestách v ostatních státech první zóny jste klientem cizího poskytovatele. Chcete-li zjistit více o odděleném roamingu, kontaktujte svého operátora.

Roaming a neomezený datový balíček

Hovory a textové zprávy nejsou z pohledu roamingu nijak limitovány. Omezení se ale může týkat množství dat, které můžete v zahraničí používat za vaši domácí cenu. Máte-li balíček s neomezenými daty, získáte v zahraničí od operátora omezený objem dat, který závisí na ceně vašeho tarifu a pravidlech operátora. Ten vám sdělí, kolik dat z balíčku můžete v cizině využít bez omezení a kolik vás budou stát další data.

Kolik stojí roaming u Nej.cz?

Ceny roamingu u Nej.cz se také řídí dělením zemí do tří zón. V rámci Evropské unie voláte za ceny dle vašeho tarifu až do vyčerpání volných jednotek, uvedených v kompletním ceníku. Poté platíte 1,50 Kč za minutu hovoru, SMS vás vyjde na 2,30 Kč a MMS na 5,50 Kč. Příchozí hovory vás nic nestojí.

Při volání ze zbytku Evropy je cena odchozího hovoru stanovena na 35 Kč za minutu, SMS a MMS vás stojí po 10 Kč. Ve státech třetí roamingové zóny odpovídá cena minuty hovoru 54 Kč, poplatek za SMS a MMS zůstává na 10 Kč. U roamingu ze zemí druhé a třetí zóny platíte také za příchozí hovory. Přesné podmínky a detailní dělení zemí do roamingových zón najdete v kompletním ceníku roamingu a mezinárodního volání.

V tomto článku vám Nej.cz představilo všechny důležité podmínky roamingu a jeho typy. Nejvýhodnějšího roamingu si užijete v zemích Evropské unie a některých dalších zemích, patřících do první roamingové zóny. Pro ostatní země si vyžádejte ceník od svého operátora, ať nejste na cestách nemile překvapeni. Máte-li některý z výhodných mobilních tarifů od Nej.cz, nahlédněte do tohoto kompletního ceníku roamingu a mezinárodního volání.


Mohlo by vás zajímat

Jak změnit heslo na Wi-Fi aneb usnadněte život sobě i všem okolo
10. 10. 2023

Jak změnit heslo na Wi-Fi aneb usnadněte život sobě i všem okolo

Když si pořídíte nový router, většinou budete mít od jeho výrobce automaticky přednastavené heslo Wi-Fi. Bývá sice bezpečné, ale na druhou stranou komplikované a těžko zapamatovatelné. Ukážeme vám tedy, jak heslo domácí Wi-Fi změnit na vlastní....

Přečíst celý článek

Jak zjistit, která rychlost internetu je ideální pro vaši domácnost?
14. 9. 2023

Jak zjistit, která rychlost internetu je ideální pro vaši domácnost?

Když si domů pořizujete internetové připojení, měli byste kromě řady jiných faktorů dobře zvážit také jeho rychlost. Díky tomu se vám nestane, že rychlost vybraného tarifu nebude stačit vašim potřebám, nebo že ji naopak vůbec...

Přečíst celý článek

Návod: Jak správně měřit rychlost internetu
17. 8. 2023

Návod: Jak správně měřit rychlost internetu

Věděli jste, že změřit rychlost internetu zvládne během chvilky i laik? Sepsali jsme pro vás návod, jak postupovat, abyste naměřili správné hodnoty. Poradíme vám také, které online nástroje k testu internetové rychlosti využít. Je možné, že jste doposud nepotřebovali rychlost internetu změřit. Jeden ale nikdy...

Přečíst celý článek

© 2024 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl