Úvod Blog Co dělat při ztrátě SIM karty a co je recyklace čísla? Poradí vám Nej.cz

Co dělat při ztrátě SIM karty a co je recyklace čísla? Poradí vám Nej.cz

Ztracená SIM karta

Přišli jste při ztrátě nebo krádeži vašeho telefonu o SIM kartu? Důležité je reagovat co nejrychleji. Jaké kroky byste měli podniknout? Víte také, co je recyklace telefonního čísla a jaká jsou její rizika? Vše se dozvíte v tomto článku.

Ztráta či krádež vaší SIM karty se všemi kontakty a telefonním číslem, na které jste zvyklí, je opravdu nepříjemnou událostí. Jak v takovém případě postupovat? A co je recyklace telefonního čísla? Nej.cz, oblíbený poskytovatel super rychlého internetu, IPTV i kabelové televize, skvělých mobilních tarifů a dalších služeb, působící na českém trhu již 10 let vám poradí, jak minimalizovat rizika při ztrátě či krádeži telefonu.

Zablokujte SIM kartu a kontaktujte policii

Nejdříve kontaktujte svého operátora, který vám pomůže SIM kartu zablokovat. K tomu budete potřebovat původní kartičku, s níž jste SIM kartu dostali, s kódy PIN a PUK. Takto si vás operátor ověří. Služba blokace SIM karty je většinou u operátorů, například u NejMobil, zdarma. Máte-li Dual SIM telefon, nezapomeňte blokovat obě SIM karty.

Blokaci můžete provést telefonicky, na kamenných pobočkách či v samoobsluze operátora. Zabráníte tak zneužití vašeho čísla nebo nemilému překvapení na příští faktuře. Svůj telefon chraňte také silným bezpečnostním kódem. Tím udržíte v bezpečí vaše hesla k různým službám i citlivá osobní data.

V případě krádeže telefonu nezapomeňte kontaktovat také policii. Tuto skutečnost nahlaste nejlépe na služebně poblíž místa krádeže. Policie může i zablokovat odcizený telefon. Pro tyto účely musíte doložit kód IMEI, výrobní číslo zařízení, které najdete například na krabici či v dokumentech k telefonu, a vaše doklady.

Zažádejte si o novou SIM kartu, o původní číslo nepřijdete

Domluvte se se svým operátorem, například s NejMobil, na vyzvednutí nové SIM karty. Nej.cz disponuje 35 pobočkami po celém Česku, kde si můžete kromě zablokování SIM karty vyzvednout i tu novou, přiobjednat další Nej služby či upravit ty stávající. S dotazy či se změnami vašich Nej služeb vám rád pomůže ochotný personál.

Po blokaci původní SIM karty vám zůstane stejné telefonní číslo, sjednaný tarif či zbývající kredit. Pokud před vyzvednutím nové SIM karty objevíte tu ztracenou, nic se neděje: blokaci jednoduše zrušíte a můžete nadále používat původní SIM kartu.

Co je recyklace telefonních čísel a jak se chránit?

Víte, kam putuje staré číslo, které jste zrušili? Operátoři jej obvykle po nějaké době prodají novému zákazníkovi. Často se takto recyklují dobře zapamatovatelná čísla, o která je velký zájem. Nebezpečím recyklování čísel je, že do některých služeb se přihlašujete právě pomocí telefonního čísla. Jedná se například o sociální sítě či e-mailové účty. Stejně tak mají vaše číslo v databázi úřady či lékaři a po jeho změně se může někdo cizí dostat k vašim citlivým údajům.

Jaká je nejlepší ochrana před těmito hrozbami? Používejte dvoufázové ověření všude, kde to je možné. Kromě e-mailu či telefonního čísla musíte při takovém přihlášení zadat další údaj navíc, čímž se výrazně snižuje riziko, že by se někdo nepovolaný dostal k vašim účtům pomocí starého telefonního čísla.

Ztratíte-li telefon, nic není ztraceno. Postupujte podle tohoto návodu od Nej.cz, a vaše číslo i vaše peněženka budou v bezpečí. Abyste předešli potížím kvůli recyklaci telefonního čísla, popsaným v tomto článku, zabezpečte si přihlašování do všech vašich účtů silnými hesly, nejlépe rovnou dvoufázovým ověřením. Tak budou vaše údaje v bezpečí nejen při ztrátě či odcizení mobilního telefonu, ale také při změně telefonního čísla.  


Mohlo by vás zajímat

Jak změnit heslo na Wi-Fi aneb usnadněte život sobě i všem okolo
10. 10. 2023

Jak změnit heslo na Wi-Fi aneb usnadněte život sobě i všem okolo

Když si pořídíte nový router, většinou budete mít od jeho výrobce automaticky přednastavené heslo Wi-Fi. Bývá sice bezpečné, ale na druhou stranou komplikované a těžko zapamatovatelné. Ukážeme vám tedy, jak heslo domácí Wi-Fi změnit na vlastní....

Přečíst celý článek

Jak zjistit, která rychlost internetu je ideální pro vaši domácnost?
14. 9. 2023

Jak zjistit, která rychlost internetu je ideální pro vaši domácnost?

Když si domů pořizujete internetové připojení, měli byste kromě řady jiných faktorů dobře zvážit také jeho rychlost. Díky tomu se vám nestane, že rychlost vybraného tarifu nebude stačit vašim potřebám, nebo že ji naopak vůbec...

Přečíst celý článek

Návod: Jak správně měřit rychlost internetu
17. 8. 2023

Návod: Jak správně měřit rychlost internetu

Věděli jste, že změřit rychlost internetu zvládne během chvilky i laik? Sepsali jsme pro vás návod, jak postupovat, abyste naměřili správné hodnoty. Poradíme vám také, které online nástroje k testu internetové rychlosti využít. Je možné, že jste doposud nepotřebovali rychlost internetu změřit. Jeden ale nikdy...

Přečíst celý článek

© 2024 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl