Úvod Blog 6 zásadních důvodů, proč by měla i vaše firma přejít na cloudové řešení

6 zásadních důvodů, proč by měla i vaše firma přejít na cloudové řešení

06.07.2020

Cloudová řešení představují moderní způsob ukládání a zpracování dat i běhu aplikací. Proč se i vaší firmě vyplatí uvažovat o tomto řešení?

Princip cloudových úložišť spočívá v ukládání dat na serverech ve správě poskytovatele. Do cloudu se postupně přesouvají nejen datová centra a kompletní (virtualizovaná) infrastruktura, ale i různé aplikace.

Firmám toto řešení přináší nejen finanční i časové úspory, ale i spoustu dalších benefitů. Jaké jsou ty nejdůležitější?

1.    Finanční úspory, kontrola nad výdaji a výhoda v krizi

Díky cloudu už nemusíte spravovat vlastní datové centrum, řešit zálohování a bezpečnost a čelit hrozbám – například v podobě virů či hackerských útoků. Odpadá nutnost nákupu a pravidelné obměny hardwaru: o to se stará dodavatel služeb.

S cloudem neřešíte firemní náklady na energie, prostory, pojištění, klimatizaci či údržbu. Navíc nemusíte ani platit za jiné nástroje na internetu. Získáte také ucelený přehled nad výdaji za tuto oblast IT. V případě krize nebo finančních problémů snižujete riziko, protože nemáte vlastní hardware, kterého byste se museli zbavovat.

2.    Blesková škálovatelnost

Některé firmy jsou v určitých částech roku daleko vytíženější než ve zbytku času, například cestovní kanceláře nebo společnosti nabízející sezónně laděné služby a produkty. U cloudu si jednoduše regulujete, kolik prostoru využíváte. Úložnou kapacitu můžete kdykoliv zvýšit nebo snížit, aniž byste si pořizovali nové vybavení nebo se zbavovali stávajícího.

Škálovatelnost je zajímavá i z hlediska růstu firmy. Informační technologie ne vždy stačí jeho tempu a někdy je nutné stávající řešení upravovat či kompletně přestavovat, což si žádá čas a prostředky. Cloud ale jednoduše roste s vámi.

1.    Vysoká dostupnost

Výpadek serveru či úložiště – byť jen krátkodobý – může firmě způsobit obrovské ztráty. Dnešní cloudy jsou navrhovány s ohledem na prakticky 100% uptime (tzv. high availability). Celé prostředí typicky disponuje nadbytečnými (redundantními) prvky a řešeními, včetně záloh.

V případě selhání některé součástí ji okamžitě nahradí další. Tak jste chráněni proti výpadku disku i celého serveru a běh kritických firemních aplikací není ohrožen.

2.    Stoprocentní bezpečnost

Pravidla cloud computingu jsou striktní a poskytovatelé těchto služeb musí zajistit dokonalou bezpečnost. Ta často zahrnuje více vrstev ochrany než běžné zabezpečení uvnitř firmy. Pro ochranu dat se využívají robustní firewally a další nástroje, které si poradí s většinou hrozeb. A i v případě problémů platí, že máte k dispozici zálohy.

3.    Uvolnění rukou IT oddělení

S cloudem nemusí vaše IT oddělení řešit údržbu datového centra, serverů či aplikací. Místo toho se stará o to důležité: o uživatele, vaše technologie, plány obnovy a inovace.

Nejste také závislí na přítomnosti konkrétních zaměstnanců na pracovišti. Když se něco stane – a to kdykoliv – můžete si být jistí, že to bude poskytovatel cloudových služeb řešit.

1.    Přístup odkudkoliv a snadná spolupráce

Na cloud se vaši zaměstnanci dostanou kdykoliv a odkudkoliv a nejsou tak limitováni konkrétním místem. Řada moderních cloudových aplikací navíc umožňuje spolupráci několika lidí v reálném čase.

Díky tomu se lidé mohou v kancelářích střídat a firma tím šetří náklady na prostory pro datové centrum i kanceláře. Spolu s rostoucím důrazem na možnost flexibilní práce z domova je toto řešení zvlášť výhodné.

Má-li vaše firma dostatečně kvalitní a připojení, nic už vám nebrání v přechodu na cloud. Často se s tímto řešením firmy dostanou ke zdrojům, nástrojům a know-how, které by si jinak samy nemohly pořídit. Není na co čekat: pusťte se do cloudu i vy.

© 2023 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl