Úvod Blog 4 důvody, proč připojení přes optický kabel nemá konkurenci

4 důvody, proč připojení přes optický kabel nemá konkurenci

05.01.2023

Desítky gigabitů za sekundu. Až takovou rychlostí může za určitých podmínek svištět internet přes optický kabel, navíc stabilně a bez ohrožení vnějšími vlivy. Jaké tajemství se skrývá za revoluční technologií optického kabelu a v čem spočívají její největší výhody?

Až se vás příště někdo zeptá, který typ internetu je nejrychlejší a nejstabilnější, už budete znát odpověď: je to optický internet. Miliony domácností po celém světě si díky připojení přes optický kabel užívají pohodové surfování, hraní her bez lagů a sledování videí bez sekání.

 Optické připojení

Co je optický kabel a jak funguje

Jak je možné, že má optický kabel před ostatními typy připojení (například bezdrátové nebo DSL) takový náskok?

Optický kabel se totiž pyšní unikátní vlastností: data k uživatelům dostává pomocí světla, přesněji díky světelným paprskům, které se obrovskou rychlostí šíří optickými vlákny

Každý optický kabel v sobě ukrývá takových vláken desítky. Jsou vyrobená z průhledného skla a mají šířku jen několik mikrometrů. Vzhledem k tomu, že se data (informace) šíří pomocí světla, mohou bez větších ztrát putovat na nepředstavitelně velké vzdálenosti.  

Pro lepší pochopení to trochu zjednodušíme, ale fungování optického kabelu si můžete představit zhruba takto: 

Uživatel A vyšle přes optický kabel data směrem k uživateli B, přičemž ve směru osy vlákna putují elektromagnetické vlny. Pokud je index lomu v optických vláknech vyšší než index lomu v obalu kabelu, šíří se data rychle a spolehlivě.

4 největší výhody optického kabelu

A teď už to, co jsme slíbili: největší výhody optického kabelu. Část z nich jsme už částečně nakousli.

  1. Vysoká rychlost – žádný jiný typ internetového připojení není rychlejší. Uživatelé využívající optický internet dnes mají běžně k dispozici rychlosti kolem 1 Gb/s, ale někteří i vyšší. V „laboratorních“ podmínkách lze přitom dosáhnout i rychlosti několika terabitů za sekundu.
  2. Stabilita – optické kabely jsou většinou zakopané hluboko pod zemí, tím pádem je neohrozí bouřka, silný vítr ani déšť. Díky tomu je internetové připojení stabilní, i když se venku žení čerti a padají trakaře.
  3. Rychlý přenos i na velké vzdálenosti – data se přes optická vlákna zvládnou bez problémů šířit i desítky kilometrů daleko. To je velký rozdíl oproti elektrickým kabelům, u kterých se po překonání určité vzdálenosti snižuje přenosová rychlost.
  4. Nulové ztráty dat – jak data přes optický kabel odešlete, tak příjemci přijdou. Ztrátovost dat je u optiky prakticky nulová (až na výjimky).

Optické kabely připojují k internetu velká sídliště i rodinné domy

Optický internet je nejrychlejší a nejstabilnější, ale zatím není tak rozšířený jako jiné typy připojení. Důvodem je především náročnost budování sítě – v mnoha případech se pokládání optických kabelů do země může výrazně prodražit.

Proto mají k optickým kabelům přístup nejčastěji sídliště s panelovými domy a další lokality, kde žije hodně lidí na jednom místě. Dostupné bývají i pro rodinné domy, nejčastěji ve městech nebo v jejich blízkosti. V případě samostatných domů je však ideální na budování optické sítě myslet už při stavbě bydlení.

FTTB a FTTH aneb není optika jako optika

Tušíte, jak zajistit, aby byl rychlý optický internet ještě rychlejší? Je to jednoduché: nechte si optický kabel natáhnout až k sobě do bytu/do domu.

Optický internet se totiž podle typu koncového připojení dělí na:

  • připojení typu FTTB (fiber-to-the-building) – optické vlákno vede do společných prostor domu, odtud se do bytových jednotek rozvádí UTP kabelem.
  • připojení typu FTTH (fiber-to-the-home) – optické vlákno vede až do bytové jednotky, což uživateli zajišťuje vyšší rychlost než v případě připojení typem FTTB.

Většina uživatelů optického internetu je dnes připojena typem FTTB, ale jak jde doba kupředu, internetoví poskytovatelé vylepšují svou infrastrukturu a „přepojují“ své zákazníky na optickou síť kategorie FTTH.

Další zajímavosti o optickém kabelu

Skvěle, to nejdůležitější o optickém kabelu už víte. Na závěr pro vás máme ještě několik zajímavostí, se kterými zazáříte před kamarády a známými: 

  • optický kabel si hravě poradí i s elektromagnetickým rušením
  • v angličtině se optický kabel označuje slovem „fiber“
  • v Česku najdete nejvíc optických kabelů v největších městech (Praha a Brno)
  • k převodu signálu z optického kabelu na klasický UTP kabel slouží tzv. optický převodník

Optický internet nabízí i Nej.cz

Také Nej.cz poskytuje připojení přes optický kabel, a to napříč Českou republikou. Připojíte se k němu například v těchto lokalitách: Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Přerov, Břeclav, Příbram, Tábor, Třinec nebo Česká Lípa. V každém z uvedených měst nabízíme gigový optický internet, tedy s rychlostí 1 Gb/s nebo vyšší.

A co dělat, když nemáte ve své lokalitě optický internet k dispozici? Rádi vás připojíme jinou technologií, například DSL nebo XDSL.

Dostupnost internetu Nej.cz ve svém městě si ověříte jednoduše zde.

Pokud budete mít k optickému připojení jakékoliv otázky, neváhejte nám napsat na zakaznicke.centrum@nej.cz

© 2023 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl