Úvod Blog Potřebujete správně zapojit televizní anténu? Několik tipů, jak na to

Aktuálně

Aktuálně

Kdo si alespoň občas rád nevychutná klidný večer nebo deštivé odpoledne u televize. Abyste se ale nemuseli koukat jen na černou obrazovku, budete nejprve potřebovat zapojit televizní anténu.

Anténu byste měli vybírat v závislosti na vzdálenosti vaší polohy od nejbližšího televizního vysílače. Ve větších městech vám bude stačit vnitřní neboli pokojová anténa, v ostatních případech budete potřebovat anténu venkovní. Jste-li ve vzdálenosti do 20 km od vysílače, bude vám stačit namontovat venkovní anténu například na balkon; ve větších vzdálenostech už budete muset s anténou na střechu domu, případně na stožár.

Co budete k zapojení potřebovat

Nebojte se, k zapojení televizní antény nebudete potřebovat žádný arzenál speciálního nářadí. Kromě samotné antény budete potřebovat kabel a především trpělivost.

Televize

Pokud máte digitální televizor, zkonstruovaný již pro příjem DVB-T2, budete k zapojení antény potřebovat pouze koaxiální kabel. Pakliže máte televizor analogový, budete muset do celého systému zapojit navíc ještě set-top-box, který následně spojíte s televizí pomocí HDMI nebo SCART kabelu. 

Koaxiální kabel

Pro koaxiální kabely platí vcelku jednoduché zásady: 

Nyní můžete začít se zprovozněním

  1. Propojte vaši anténu pomocí koaxiálního kabelu s digitální televizí anebo set-top-boxem.
  2. Natočte anténu předpokládaným směrem k nejbližšímu televiznímu vysílači.
  3. V případě, že se budete připojovat přes set-top-box, propojte jej s televizí pomocí SCART nebo HDMI kabelu.
  4. Na televizoru spusťte pomocí návodu automatické vyhledávání programů tak, abyste na obrazovce měli i ukazatel síly a kvality signálu.
  5. Pomalu a opatrně otáčejte anténou tak, aby byla síla i kvalita signálu co nejvyšší. Tento úkol je přirozeně snazší, jste-li na něj dva.

Pokud vám tento anténový test trpělivosti připadá až příliš zdlouhavý a náročný, vsaďte na internetovou televizi: tu můžete klidně sledovat i na 4 různých zařízeních a v cestě vám nebudou stát žádné zbytečné kabely.

Navíc přes internetovou televizi (IPTV) máte od poskytovatele služeb například NEJ.cz veškeré filmy, seriály a pořady ihned po ruce.Nehledě na to, že veškeré pořady můžete sledovat i zpětně, o čemž si v případě DVB-T2 můžete nechat jenom zdát. Navíc (ne)kvalita televizního signálu může kolísat vlivem špatného počasí.  

Potřebujete poradit?

Nechte nám tu své číslo, zavoláme vám zpět

© 2021 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl