Úvod Podpora Otázky a odpovědi Poznáte rozdíl? STA vs. Kabel

Poznáte rozdíl? STA vs. Kabel

STA? Jen dražší a neschopnější alternativa kabelovky

Přijímat digitální televizi přes společnou televizní anténu (STA)? To už je v dnešní době přežitek – bude vás to něco stát a ještě se připravíte o řadu programů, které by vám mohl nabídnout kabel.

Jistě, takový set-top-box sám o sobě nestojí dnes již žádné velké peníze, uvědomte si ovšem, co je všechno potřeba udělat, než vůbec digitální signál do tohoto moderního udělátka dorazí.

V případě, že už rekonstrukce STA ve vašem domě proběhla, máte samozřejmě zpola vyhráno, i tak ovšem jenom set-top-box odebere za rok elektřiny v hodnotě desítek korun. Přitom rozvody je také třeba udržovat, včetně samotné STA. A kdo to zaplatí? Vy, samozřejmě! Navíc neproběhla-li u vás žádná rekonstrukce STA, což se mohlo stát, připravte si další a další peníze. Pořizovací náklady pak mohou jít do tisíců. Nehledě na to, že nejde jen o to zaplatit tuto rekonstrukci, ale pak ji také vytrpět (nedejbože dokonce provést). Jako každá stavební úprava se ani tato neobejde bez zásahů do vašeho pohodlí – bude se vrtat, prášit, prostě budovat. A můžete být kutil, ale stejně vám to nebude příjemné. Určitě zamrzí také fakt, že ani všechno tohle nemusí být trvalé a přijdou-li v budoucnosti změny (jakože přijdou), bude se celý kolotoč opakovat.

Existuje však řešení, díky kterému tohle všechno můžete přeskočit.

Jmenuje se kabelová televize. Představte si to jako STA někde mimo váš dům. Jako kdyby všechno to, co je popsané výše, vytrpěli třeba vaši sousedé přes ulici a k vám by došel pouze onen kýžený televizní signál. Chcete-li digitální kvalitu, tak se samozřejmě bez set-top-boxu neobejdete, ovšem nebudete jím limitováni. Kabel vám přivede signál také do dalších televizí, třeba i staršího data výroby, bez toho, abyste kupovali ke každé další set-top-box.

A kabelovka poskytuje televizi doslova na míru. Podle vašich přání si dokoupíte televizní programy, které chcete. Takovou službu vám STA nikdy nabídnout nemůže, tam každý uvidí vždycky totéž. Vy ne! Vy si zvolíte, na co se chcete dívat. K dispozici je tak široká nabídka kanálů, že ani jednotlivé kategorie nelze vyjmenovat všechny: můžete si vybrat z dětských, sportovních, filmových, dokumentárních nebo třeba hudebních pořadů. Nebojte se, že by vás někdo nutil do koupě toho, co nechcete – je to skutečná televize na míru! Navíc regionální TV Přerov přes STA nechytíte a přitom například u Nej TV ji najdeme už v základní analogové nabídce, tedy nemusíte mít obavy, že by vám utekla nějaká důležitá zpráva o dění ve vašem městě a regionu.

Samozřejmě není možné opomenout, že vedle signálu standardu DVB-T (čili digitálního televizního vysílání přes pozemní přijímače) se dá přes STA rozvést také signál DVB-S, totiž satelitní. Jenomže podobný příjem televize se rovněž neobejde bez řady nepříjemných omezení. Vždyť už jen proto, že je takové vysílání vedeno na skutečně velké vzdálenosti, hrozí (a to i u DVB-T samozřejmě) při bouřkách a podobně nepříznivém počasí narušení kvality příjmu. Vzhledem k tomu, že DVB-S je něco jako rozšířené DVB-T, nabídne pochopitelně větší programovou nabídku, nicméně ne tak snadno regulovatelnou - v okamžiku, kdy byste si chtěli pořídit nějaký konkrétní program, pravděpodobně uspějete, ale prodraží se vám to o dost více než s kabelovou televizí. A přitom DVB-S neposkytuje připojení k telefonní síti a co se internetu týče, tak tam se sice připojíte, ale stěží dosáhnete nějaké závratné rychlosti přenosu.

Takže si to shrňme. Máte možnost ušetřit jak finance, tak sebe trápení s rekonstrukcí. Máte možnost rozvést si televizi po bytě nezávisle na počtu set-top-boxů. A máte možnost koupit si programovou nabídku podle vlastní chuti, přitom se zajištěným nepřerušovaným a kvalitním příjmem. Je to tak, jedinou jistotou v dnešním zdigitalizovaném světě zůstává kabelová televize.

© 2021 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl