Úvod Podpora Časté dotazy ke službám NejTV Dotkne se mě přechod z DVB-T na DVB-T2?

Dotkne se mě přechod z DVB-T na DVB-T2?

CHYSTANÉ ZMĚNY V PŘÍJMU PROGRAMŮ prostřednictvím DVB-T, O KTERÝCH MOŽNÁ VŮBEC NEVÍTE

V současné době se začíná diskutovat o přechodu z tzv. digitálního formátu DVB - T na DVB - T2. Přestože se nejedná o rychlou změnu, probíhají již testy a pravděpodobně bude i rozdílný přístup v rychlosti zavedení nového systému u České televize a komerčních televizí.

Tento přechod bude pro všechny uživatele tohoto formátu nepříjemnou změnou ve dvou základních rovinách.

  1. Bude potřeba si pořídit nový set-top box, nebo novou televizi s tímto typem tuneru.
  2. Velká část programů začne být kódována a začne za ně být vybírán poplatek.

Klientů Nej.cz by se tato plánovaná změna měla dotknout jen velice okrajově. Naše společnost dodává primárně digitální signál ve formátu DVB-C, signál DVB-T pouze jako doplňkovou službu zdarma. Chystaná změna se tedy formátu používaného v sítích kabelových televizí (tzv. DVB – C) týkat nebude a žádnou změnou procházet nemusí, což platí samozřejmě i pro kabelovou televizi Nej.cz, kde žádné změny v systému distribuce tohoto typu signálu nejsou plánovány.

Pro zákazníky kabelové televize se bude naopak programová skladba i nadále rozšiřovat a budou přibývat další a další kanály, taktéž se bude rozšiřovat i počet kanálů ve vysokém rozlišení tzv. HDTV, a to především u služby NET TV. V síti nadále zůstává i analogový signál, který lze využívat na starších televizorech, většinou u druhé TV v domácnosti. Analogová nabídka se již dále rozvíjet nebude a v několika dalších letech se bude postupně vypínat v závislosti na využití našimi zákazníky.

Formát DVBC, používaný v kabelových sítích, je standardizován a přijímač DVBC je obsažen v naprosté většině nových televizních přijímačů, což umožňuje ovládat vše jedním dálkovým ovladačem.

Z toho jednoznačně vyplývá, že kabelová televize po kabelu je v současné době nejlepší řešení pro budoucí období.

IPTV - NET TV je nový způsob šíření TV signálu, který umožňuje další dopolňkové služby k sledování TV, jako například pozastavení aktuálně vysílaného programu - Pause, přetáčení již odvysílaných pořadů, nahrávání  programů, atd. IPTV lze sledovat buď na TV, klasických počítačích, tabletech nebo smartfonech. Pro sledování IPTV na televizním přijímači je potřeba speciální set-top box, který funguje pouze v síti daného operátora a nelze jej použít nikde jinde. Tato služba je mezi našimi klienty stále oblíbenější.

Z tohoto pohledu se jeví poskytování televizního signálu po kabelové televizi jako jednoznačně nejlepší řešení, a to jak v současnosti, tak i do budoucna.

zpět

© 2024 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl