Úvod Blog Pomalá či vypadávající Wi-Fi: Nejčastěji je na vině její zarušení či špatné umístění

Pomalá či vypadávající Wi-Fi: Nejčastěji je na vině její zarušení či špatné umístění

 Wi-Fi připojení

 

Naši zákazníci se na nás často obrací s problémem, kdy se jim internet přes Wi-Fi velmi pomalu načítá, či dokonce vypadává. Rozhodli jsme se proto pro Vás sepsat, co tento problém nejčastěji způsobuje, a jak jej lze co nejefektivněji vyřešit.

 

Největším problémem při využívání Wi-Fi jakožto připojení k internetu je velmi nízká rychlost připojení, která je často tak nízká, že se již téměř nenačítají webové stránky, či dokonce dochází k výpadkům připojení. Ve velké většině případů však nebývá problém na straně samotného připojení k internetu, neboť to je zpravidla zajištěno kabelovým vedením, nejčastěji optickým, což je připojení velmi spolehlivé. Problém se tak často skrývá jen na straně samotného Wi-Fi připojení u Vás doma či ve firmě. Způsobovat jej může více faktorů, např. krátký dosah Wi-Fi signálu vlivem překážek (zdi, skříně, atd.) ze špatného umístění Wi-Fi routeru.

 

 Špatní šíření signálu Wi-Fi

Příklad šíření signálu ze špatně umístěného Wi-Fi routeru 

 

Nejčastějším problémem však je tzv. zarušení Wi-Fi, kdy vlivem velkého množství Wi-Fi sítí v jednom místě dochází k velkému provozu, a tím pádem i značnému rušení na frekvenci, na které Wi-Fi vysílá. Nejčastěji na tuto závadu trpí starší typ Wi-Fi, kdy postižena je dnes nejvíce využívaná Wi-Fi pracující na frekvenci 2,4 GHz (Wi-Fi 4, standard 802.11n). Tento problém nejčastěji způsobují okolní Wi-Fi sítě (např. od sousedů), ale i další zařízení, které také pracují na stejné frekvenci, jako jsou např. bezdrátové myši, klávesnice, Bluetooth zařízení, IP kamery, dětské chůvičky, mikrovlnky, apod. Problém tak můžete pozorovat i na těchto zařízeních, kdy např. při využívání bezdrátové myši se ukazatel může často zadrhávat, zvuk v Bluetooth reproduktoru či sluchátkách je často trhaný, obraz z bezdrátové kamery se rozpadá na kostičky či zasekává. To vše jsou známky značného využívání bezdrátového pásma na frekvenci 2,4 GHz v daném místě, a tím pádem o rušení na zmíněné frekvenci.

 

Nejlepším řešením obou zmíněných problémů je vyzkoušet postupně tyto možnosti:

  1. Umístěte Váš Wi-Fi router co nejvíce doprostřed prostoru, který chcete pokrýt, nebo co nejblíže místu, kde se nejvíce na Wi-Fi připojujete. Zkrátíte tak vzdálenost od Wi-Fi routeru, čímž zlepšíte kvalitu signálu.

  2. Změňte nastavení antén na Wi-Fi routeru. Pokud má Wi-Fi router anténu jen jednu, měla by mířit přímo nahoru, neboť signál se z ní šíří do stran. Pokud má Wi-Fi router antény dvě, je ideální mít mezi nimi menší rozdíl ve sklonu, díky čemuž se signály z obou antén nebudou rušit mezi sebou. Ideální je mít jednu alespoň o 10° vlevo, a druhou o 10° vpravo.

  3. Další možností pak je změnit kanál, na kterém Vaše Wi-Fi vysílá, a to tak, aby byl co nejvíce odlišný od Wi-Fi sítí sousedů. To je nutno provést v nastavení Wi-Fi routeru.

  4. Poslední, ale zároveň nejdražší možností, je pořízení modernějšího Wi-Fi routeru, či Wi-Fi AP (vyžaduje kabelový router pro správnou funkci) s podporou novějších typů Wi-Fi sítí (Wi-Fi 5 nebo Wi-Fi 6), které již na problémy se zarušením tolik netrpí, a navíc umožňují i vyšší rychlosti přenosu dat a nižší odezvu.

 

Wi-Fi AP

Příklad moderního Wi-Fi AP od firmy Ubiquiti

 

Více informací naleznete v našem podrobném návodu: Zarušení wifi.pdf

Stáhnout si můžete i tento článek: Zarušení Wi-Fi - článek na blogu.pdf


Mohlo by vás zajímat

Jak změnit heslo na Wi-Fi aneb usnadněte život sobě i všem okolo
10. 10. 2023

Jak změnit heslo na Wi-Fi aneb usnadněte život sobě i všem okolo

Když si pořídíte nový router, většinou budete mít od jeho výrobce automaticky přednastavené heslo Wi-Fi. Bývá sice bezpečné, ale na druhou stranou komplikované a těžko zapamatovatelné. Ukážeme vám tedy, jak heslo domácí Wi-Fi změnit na vlastní....

Přečíst celý článek

Jak zjistit, která rychlost internetu je ideální pro vaši domácnost?
14. 9. 2023

Jak zjistit, která rychlost internetu je ideální pro vaši domácnost?

Když si domů pořizujete internetové připojení, měli byste kromě řady jiných faktorů dobře zvážit také jeho rychlost. Díky tomu se vám nestane, že rychlost vybraného tarifu nebude stačit vašim potřebám, nebo že ji naopak vůbec...

Přečíst celý článek

Návod: Jak správně měřit rychlost internetu
17. 8. 2023

Návod: Jak správně měřit rychlost internetu

Věděli jste, že změřit rychlost internetu zvládne během chvilky i laik? Sepsali jsme pro vás návod, jak postupovat, abyste naměřili správné hodnoty. Poradíme vám také, které online nástroje k testu internetové rychlosti využít. Je možné, že jste doposud nepotřebovali rychlost internetu změřit. Jeden ale nikdy...

Přečíst celý článek

© 2024 O2 Czech republic a.s.
Technické řešení Beneš & Michl