Úvod Blog Pomalá či vypadávající Wi-Fi: Nejčastěji je na vině její zarušení či špatné umístění

Pomalá či vypadávající Wi-Fi: Nejčastěji je na vině její zarušení či špatné umístění

24.08.2020

 

 

Naši zákazníci se na nás často obrací s problémem, kdy se jim internet přes Wi-Fi velmi pomalu načítá, či dokonce vypadává. Rozhodli jsme se proto pro Vás sepsat, co tento problém nejčastěji způsobuje, a jak jej lze co nejefektivněji vyřešit.

 

Největším problémem při využívání Wi-Fi jakožto připojení k internetu je velmi nízká rychlost připojení, která je často tak nízká, že se již téměř nenačítají webové stránky, či dokonce dochází k výpadkům připojení. Ve velké většině případů však nebývá problém na straně samotného připojení k internetu, neboť to je zpravidla zajištěno kabelovým vedením, nejčastěji optickým, což je připojení velmi spolehlivé. Problém se tak často skrývá jen na straně samotného Wi-Fi připojení u Vás doma či ve firmě. Způsobovat jej může více faktorů, např. krátký dosah Wi-Fi signálu vlivem překážek (zdi, skříně, atd.) ze špatného umístění Wi-Fi routeru.

 

 

Příklad šíření signálu ze špatně umístěného Wi-Fi routeru 

 

Nejčastějším problémem však je tzv. zarušení Wi-Fi, kdy vlivem velkého množství Wi-Fi sítí v jednom místě dochází k velkému provozu, a tím pádem i značnému rušení na frekvenci, na které Wi-Fi vysílá. Nejčastěji na tuto závadu trpí starší typ Wi-Fi, kdy postižena je dnes nejvíce využívaná Wi-Fi pracující na frekvenci 2,4 GHz (Wi-Fi 4, standard 802.11n). Tento problém nejčastěji způsobují okolní Wi-Fi sítě (např. od sousedů), ale i další zařízení, které také pracují na stejné frekvenci, jako jsou např. bezdrátové myši, klávesnice, Bluetooth zařízení, IP kamery, dětské chůvičky, mikrovlnky, apod. Problém tak můžete pozorovat i na těchto zařízeních, kdy např. při využívání bezdrátové myši se ukazatel může často zadrhávat, zvuk v Bluetooth reproduktoru či sluchátkách je často trhaný, obraz z bezdrátové kamery se rozpadá na kostičky či zasekává. To vše jsou známky značného využívání bezdrátového pásma na frekvenci 2,4 GHz v daném místě, a tím pádem o rušení na zmíněné frekvenci.

 

Nejlepším řešením obou zmíněných problémů je vyzkoušet postupně tyto možnosti:

  1. Umístěte Váš Wi-Fi router co nejvíce doprostřed prostoru, který chcete pokrýt, nebo co nejblíže místu, kde se nejvíce na Wi-Fi připojujete. Zkrátíte tak vzdálenost od Wi-Fi routeru, čímž zlepšíte kvalitu signálu.

  2. Změňte nastavení antén na Wi-Fi routeru. Pokud má Wi-Fi router anténu jen jednu, měla by mířit přímo nahoru, neboť signál se z ní šíří do stran. Pokud má Wi-Fi router antény dvě, je ideální mít mezi nimi menší rozdíl ve sklonu, díky čemuž se signály z obou antén nebudou rušit mezi sebou. Ideální je mít jednu alespoň o 10° vlevo, a druhou o 10° vpravo.

  3. Další možností pak je změnit kanál, na kterém Vaše Wi-Fi vysílá, a to tak, aby byl co nejvíce odlišný od Wi-Fi sítí sousedů. To je nutno provést v nastavení Wi-Fi routeru.

  4. Poslední, ale zároveň nejdražší možností, je pořízení modernějšího Wi-Fi routeru, či Wi-Fi AP (vyžaduje kabelový router pro správnou funkci) s podporou novějších typů Wi-Fi sítí (Wi-Fi 5 nebo Wi-Fi 6), které již na problémy se zarušením tolik netrpí, a navíc umožňují i vyšší rychlosti přenosu dat a nižší odezvu.

 

Příklad moderního Wi-Fi AP od firmy Ubiquiti

 

Více informací naleznete v našem podrobném návodu: Zarušení wifi.pdf

Stáhnout si můžete i tento článek: Zarušení Wi-Fi - článek na blogu.pdf

© 2023 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl