Úvod Blog Nej.cz plánuje výstavbu nejmodernější 5G sítě

Nej.cz plánuje výstavbu nejmodernější 5G sítě

22.12.2020

Nej.cz buduje svou 5G síť: Co přinese tato špičková technologie zákazníkům?Internet 5g bez limitu? U Nej.cz to brzy bude každodenní realita

Protože kvalita a rychlost dostupných služeb jsou jednou z hlavních priorit Nej.cz, chystá nyní firma výstavbu moderní 5G sítě. Co tato novinka znamená pro zákazníky Nej.cz?

O 5G sítích se v současné chvíli mluví prakticky neustále. Vedení Nej.cz se proto rozhodlo založit dceřinou společnost Incrate s.r.o., která se bude věnovat výstavbě a provozu nejmodernější 5G sítě. V čem je tato síť užitečná, o kolik je rychlejší oproti své předchozí generaci a proč jde o technologii budoucnosti?

Co je 5G a jaké výhody přináší uživatelům

5G je pátou generací mobilních sítí, která přebírá to nejlepší ze svých předchůdců a současně zvyšuje přenosové rychlosti a zlepšuje celkovou kvalitu služby. Tato technologie v blízké budoucnosti odstartuje revoluci v používání mobilních i jiných zařízení. Díky rychlejšímu a stabilnějšímu připojení bude snazší pracovat odkudkoliv, sledovat videa nebo IPTV ve vysoké kvalitě nebo se účastnit online kurzů.

Nová vysokorychlostní síť je navržena s ohledem na právě nastupující trendy. Zvládá obsloužit mnohem více připojených zařízení v jednu chvíli, což napomáhá rozvoji chytrých měst a odpovídá husté městské zástavbě. Pátá generace bezdrátového signálu urychlí digitalizaci společnosti a učiní technologie dostupnějšími i v odlehlých místech, kde byl stabilní internet dosud jen těžko k dispozici.

Jaká je opravdová rychlost 5G?

Síť typu 5G je mnohonásobně výkonnější, než její předchozí generace. Některé zdroje uvádí až 10násobné zvýšení rychlosti mezi 4. a 5. generací signálu. Maximální rychlost 5G sítě se uvádí okolo 600-800 Mbps, přičemž u 4G sítě tato hodnota dosahovala přibližně 90 Mbps. Skutečná rychlost ale záleží na řadě okolností, například na výkonu připojeného zařízení, míře rušení signálu nebo počtu současně připojených uživatelů na stejném místě.

Následující příklad je založen na reálně dosažitelných rychlostech: Stahujete film o velikosti 3 GB. Na 3G síti vám stažení potrvá lehce přes hodinu, ve 4G síti přibližně 40 minut. Podporuje-li vaše zařízení technologii 4G LTE, na film se můžete dívat již za necelé půl hodiny. A 5G? Tomu stačí ke stažení stejného objemu dat pouhých 35 sekund.

Mohou 5G sítě ohrozit lidské zdraví?

Ohledně signálu 5G kolují zvěsti o tom, že by mohl poškozovat lidské zdraví. Je ale tomu skutečně tak, nebo se jedná jen o poplašné zprávy? Pro signál 5G platí, že dosud nebyl žádnou vědeckou studií přesvědčivě prokázán jeho škodlivý vliv na lidské zdraví.

Nej.cz chystá v rámci dceřiné společnosti výstavbu superrychlé 5G sítě, která přinese všem zákazníkům rychlejší, stabilnější a výkonnější bezdrátové připojení. Tento krok ještě zlepší zážitek z využívání služeb Nej.cz a umožní vám sledovat obsah ve vysoké kvalitě plynule, hladce a bez přerušení.

 

© 2023 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl