Úvod Blog Jak covid-19 změnil (nejen) svět telekomunikace?

Jak covid-19 změnil (nejen) svět telekomunikace?

Svět po covidu-19: Jak se promění telekomunikační trh a život po pandemii?

Jaký bude návrat do reality po covidu-19?

V současné době čelí lidstvo jedné z největších krizí, kterou tato generace zažila. Jak pandemie covidu-19 ovlivňuje telekomunikační trh i celý svět a co přínosného lidstvo již naučila? A jak bude vypadat svět po covidu?

Koronavirová krize zastihla většinu států na podobnou situaci nepřipravenou. Řada potíží se musela řešit za pochodu, světlo na konci tunelu je přitom stále v nedohlednu. Jak změnil covid-19 telekomunikační trh a co naučil firmy i jednotlivce?

Telekomunikační trh během pandemie covidu-19

Celosvětová pandemie – podobně jako mnoho jiných historických událostí – ukázala, jak kritická je funkční a dostatečně dimenzovaná telekomunikační infrastruktura pro vlády, firmy i celou společnost. Kvůli omezení osobního setkávání se mnoho firem ze dne na den přeorientovalo na home office a lidé byli najednou odkázáni na vzdálenou spolupráci.

Objem dat, množství zpráv i délka hovorů začala skokově narůstat od prvních lockdownů. I proto měli někteří poskytovatelé služeb výpadky, než stihli své kapacity dostatečně navýšit. Nej.cz takovéto potíže nepostihly, protože disponuje vlastními vysokorychlostními páteřními linkami, které ustály i obrovský nápor uživatelů.

V oblasti informačních technologií se objevila řada nových nástrojů, které podporují efektivní online spolupráci a komunikaci. Jejich tvůrci víc než kdy dřív kladou důraz na maximální bezpečnost.

Jak covid-19 ovlivňuje celý svět

Covid-19 ukazuje v plné síle, jak moc je lidstvo přizpůsobivé, dokáže reagovat na nepředvídatelné změny a umí dosáhnout úžasných věcí v krátké době. Než krize odezní, může ještě silně ovlivnit svět v mnoha směrech a napomoci změnám v těch oblastech lidské činnosti, v nichž na ně dosud nebyl prostor nebo čas.

Spoustu lidí covid naučil vážit si svých blízkých a všeho, co momentálně mají. Poukázal také na to, jak křehká je současná ekonomická struktura. Mnoho států začíná čelit příchodu silné recese, kterou se snaží mírnit či oddalovat různými způsoby, například státními podporami.

Současná krize pomohla také výrazně snížit emise a poukázala na problémy týkající se životního prostředí a jeho znečišťování lidskou činností. Snad právě covid-19 přiměje vlády a vlivné organizace, aby začaly brát znečištění planety a globální oteplování opravdu vážně a aktivně přistupovaly k řešení těchto otázek.

Jaká budoucnost čeká lidstvo po covidu?

Covidová krize pomůže státům lépe uzpůsobit ekonomiku, politiku i zdravotní systém s ohledem na podobné situace v budoucnosti. Klíčovým principem lidského fungování zůstane rychlá a rozhodná reakce, která bere v potaz také dlouhodobé následky.

Některé covidové standardy se nejspíš stanou běžnými. Roušky budou lidé s respiračními onemocněními nosit i nadále, například ve veřejných prostorech nebo městské hromadné dopravě. Zaměstnavatelé budou klást větší důraz na to, aby nemocný zaměstnanec zůstal na home office a mnoho firem upraví pracovní režim na kombinaci práce v kancelářích a z domu.

Po covidové krizi čeká lidstvo probuzení v novém světě. Ten bude z hlediska telekomunikací ještě propojenější než dřív. Z lidského pohledu bude tento nový svět rychle a pružně reagovat na změny. Také pracovní trh se výrazně promění, protože některá povolání nabudou na ještě větší důležitosti, zatímco jiná práce bude automatizována. I Nej.cz se snaží flexibilně přizpůsobovat každé nové situaci a klást důraz na silnou infrastrukturu, kterou ani kritické okamžiky nepřekvapí. 

 


Mohlo by vás zajímat

Jak změnit heslo na Wi-Fi aneb usnadněte život sobě i všem okolo
10. 10. 2023

Jak změnit heslo na Wi-Fi aneb usnadněte život sobě i všem okolo

Když si pořídíte nový router, většinou budete mít od jeho výrobce automaticky přednastavené heslo Wi-Fi. Bývá sice bezpečné, ale na druhou stranou komplikované a těžko zapamatovatelné. Ukážeme vám tedy, jak heslo domácí Wi-Fi změnit na vlastní....

Přečíst celý článek

Jak zjistit, která rychlost internetu je ideální pro vaši domácnost?
14. 9. 2023

Jak zjistit, která rychlost internetu je ideální pro vaši domácnost?

Když si domů pořizujete internetové připojení, měli byste kromě řady jiných faktorů dobře zvážit také jeho rychlost. Díky tomu se vám nestane, že rychlost vybraného tarifu nebude stačit vašim potřebám, nebo že ji naopak vůbec...

Přečíst celý článek

Návod: Jak správně měřit rychlost internetu
17. 8. 2023

Návod: Jak správně měřit rychlost internetu

Věděli jste, že změřit rychlost internetu zvládne během chvilky i laik? Sepsali jsme pro vás návod, jak postupovat, abyste naměřili správné hodnoty. Poradíme vám také, které online nástroje k testu internetové rychlosti využít. Je možné, že jste doposud nepotřebovali rychlost internetu změřit. Jeden ale nikdy...

Přečíst celý článek

© 2024 Nej.cz
Technické řešení Beneš & Michl